30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


ELTEMTEK ve GÜNDER işbirliği ile Enerji Depolama Çalıştayı Elektrik Enerjisi Depolama Sistemleri

ELTEMTEK ve GÜNDER işbirliği ile Enerji Depolama Çalıştayın da Elektrik Enerjisi Depolama Sistemleri detaylı şekilde masaya yatırıldı.

Çalıştayda Elektrik Enerjisi Depolama Sistemleri temelde Evsel ve Endüstriyel boyut olarak 2 bölümde incelendi.

Evsel boyuta istinaden, bazı teknik zorunluluklardan dolayı Off-grid olarak kullanmak zorunda olanlar ve kentlerde extra fayda sağlamak isteyenler için kullanım alanları olduğu belirtildi.

Endüstriyel boyutta ise şebekeyi dengelemek için yapılacak bir çalışma olacağı belirtildi. Diğer taraftan örnek olarak fabrika alanlarında, yada diğer işletmelerde üstü kapalı çok geniş bir alanda çatıdan güneş enerjisi ile sağlanacak elektriğin öz tüketim için değerlendirilebilmesi söz konusu. Buradaki anlık tüketimin fazlası yine depolama sistemlerinde değerlendirilebileceği vurgulandı.

Bu işin ticarileştirilebilmesi için ise; Konutlarda oturanlar bunu niye alsın? Kişiye ne fayda sunulacak? Konuları öne çıktı. Buna istinaden Akıllı kent konseptinin önemi ve yeni yapılan büyük konut projelerinde ya merkezi yada dağıtık olarak her eve bir enerji depolama sistemi konup daha konut satılma aşamasında bunun “Kesintisiz Enerji” mottosu ile satılmasının mümkün olabileceği vurgulandı. Eğer böyle bir yol izlenirse üreticilerinde bu konuya eğilerek daha kolay yatırım yapabilecekleri vurgulandı.

Ayrıca Teşvikler, mikro krediler, Tarımsal alanlardaki benzer kredilerin Elektrik Enerjisi Depolama Sistemlerine uygulanabileceği belirtilerek bu tarz teşvik ve destekleme unsurlarıyla üreticilerinde bu konuda çok daha rahat yatırım kararları alabileceği söylendi.

Kanalıma Abone Olun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir