30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


ELTEMTEK ve GÜNDER işbirliği ile Enerji Depolama Çalıştayı Batarya Teknolojileri Temelinde Şebeke İhtiyaçlarının Belirlenmesi Çalışması

ELTEMTEK ve GÜNDER işbirliği ile Enerji Depolama Çalıştayı Batarya Teknolojileri Temelinde Şebeke İhtiyaçlarının Belirlenmesi Çalışması İstanbul Point Otel’de gerçekleşti.

Çalıştayın ilk sunumu Batarya Teknolojileri Temelinde Şebeke İhtiyaçlarının Belirlenmesi Çalışması sunumu yapıldı.

Buna göre;

  1. Güneş Enerji Santrallerinin devreye girmesiyle ve YEKA’ların devreye girmesiyle akşam saatlerinde güneş enerjisinin düşmesiyle beraber batarya ihtiyacı olacağı ön görüldü.
  2. Dağıtım bazdaki enerji yapısında 15-30 dk süreli kısa bataryaların acil voltaj düşmesindeki sıkıntıları gidereceğini ve bu konuda batarya çözümlerine ihtiyaç olabileceği belirtildi.
  3. Gece Saatlerinde uygun fiyatlı 22:00’den sonra düşen elektrik fiyatının ve üretimin azalmasının mutlaka depolama alanında ihtiyaç faktörünü öne çıkarttığı vurgulandı.
  4. Bölgesel çalışmalar yapılmasına ihtiyacı olduğu, İletim ve Dağıtım şebekesi özelinde Türkiye’de belli alanlarda (Hem üretimde hem dağıtımda) temel ihtiyaçların belirlenmesinin gerekliliği ortaya kondu.
  5. Piyasa Katılım Mevzuatı’nın yapılması gerekliliği belirtildi.
  6. Türkiye özelinde lityum yada farklı teknolojiler olsun birden fazla yerlerinde belirlenmesi vurgulandı.

Çalıştayda Batarya Teknolojileri Temelinde Şebeke İhtiyaçlarının Belirlenmesi Çalışması soru cevap kısmı ile devam etti.

Kanalıma Abone Olun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir