30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


ELTEMTEK ve GÜNDER işbirliği ile Enerji Depolama Çalıştayı AR-GE faaliyetleri ve Lityum İyon Piller ve Pil Teknolojisi

ELTEMTEK ve GÜNDER işbirliği ile Enerji Depolama Çalıştayı AR-GE faaliyetleri ve Lityum İyon Piller ve Pil Teknolojisi konuları masaya yatırıldı.

Bu alanda öncelikle Katot, Anot ve Elektrolit teknolojileri üzerinde çalışmaların gerekliliği vurgulandı. Akabinde geleceğin teknolojileri denilen Sodyum iyon, Lityum sülfür ve Lityum hava gibi teknolojiler üzerinde AR-GE çalışmalarının yapılması gerekliliği ortaya kondu.

Pil Teknolojilerinde yerli madenlerin arttırılmasının önemli belirtildi. Örneğin Borlu Malzemeler lityum iyon pillerde elektrolikit’in iletkenliğini arttırılabileceği vurgulandı. Literatürde bu konuda yeni yapılan çalışmaların olduğu, takip edilmesi gerekliliği söylendi.

Pilin formasyon testlerinde bahsedilerek, Bu test prosedürlerinin üreticiler için ticari değeri olduğu vurgulandı. Buna göre Lityum da önce bir şarj deşarj çevrimi ile pilin anot tabakasının üzerinde bir tabaka oluşması gerektiği belirtildi. Formasyon’un buna dendiği ortaya konarak; Bu testin süresinin kısaltılmasının bile büyük bir ticari fayda olabileceğinin altı çizildi. Bu alanda da mutlaka AR-GE faaliyetlerinin yapılmasının önemi söylendi.

Pil tasarımının ve üretimin optimize edilmesi şeklinde AR-GE faaliyetleri yapılması gerekliliği vurgulandı.

Modül ve bataryalarla ilgili AR-GE faaliyetleri olması lazım (Isıl yönetim sistemi ve batarya yönetim sistemi denilen BMS sistemleriyle ilgili AR-GE faaliyetleri yapılmalı ve yapılıyor.) Özellikle elektrikli araçlar için bunun çok önemli olduğu belirtildi. Ayrıca batarya paketi dendiğinde bu paketi oluşturan malzemelerinde önemine değinildi. Çünkü hacimce ve kütlece enerji yoğunluğunu da etkileyen parametreler bunlar olduğunun altı çizildi. Bu bağlamda, Malzemeler konusunda da AR-GE faaliyetlerinin yapılması gerekliliği ortaya kondu.

Ayrıca bunların dışında pompa tribün sistemleri ile ilgili verimli sistemlerin elde edilmesi için tasarım test ve imalat çalışmalarının optimize edilmesi yeni çalışmaların yapılması gerekliliğinin enerji depolamadaki yeri vurgulandı.

Yerli ve milli üretim makinalarının üretilmesinin önemi söylenerek, Türkiye’de belli bir bilgi birikimi olduğu, makine üretimi ile ilgili Know-how’ın pil üretimine aktarılması da olumlu gelişmeler sağlayabileceği belirtildi. Bu anlamda Avrupa yada Ortadoğu pazarında makine satışı ihracatı gerçekleştirilebileceği vurgulandı.

Kanalıma Abone Olun!

Know-how bilgi birikiminin çok önemli olduğu kamu, üniversite ve sanayi işbirliklerinin geliştirilmesi gerekliliği açıklandı. Belli üniversitelerin olduğu ve Lityum iyon pillerin düşünülerek yine diğer enerji depolama teknolojilerinde de çalışmalar yapıldığının altı çizildi. Ancak bunların birbirinden daha çok kopuk olduğu bu sebeple belli bir yol haritası oluşturularak bu çalışanların bir araya getirilmesi gerekliliği vurgulandı. Burada kamu’nun koordinasyonuna ihtiyaç duyulduğu; Strateji, politika ve yol haritalarının ortaya konmasının lüzumu söyledi.

Uluslararası AR-GE işbirlikleriyle de yenilikçi çalışmaların ülkemize gelebileceği Türkiye ve Yabancı ülkelerin bu konudaki konumlarını ölçerek ilerlemenin sağlanabileceği belirtildi. Ayrıca AR-GE teşvik mekanizmalarının geliştirilmesi gerektiği vurgulanarak, Özel sektörün teşvik edilmesinin yolunun açılmasının önemi anlatıldı.

Soru Cevapla devam eden Ar-GE faaliyetlerindeki çalışma tamamlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.