30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Elliye Yakın Firma Güneş Enerjisi Yatırımı Yapmak İçin Müracaat Etti”

ŞANLIURFA (Enerji Portalı) – Şanlıurfa Büyükşehir belediye Başkan Vekili Nihat Kılıç Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığına 50’ye yakın firmanın güneş enerjisi yatırım yapması için müracaatının olduğunu belirtti.

Şanlıurfa Büyükşehir belediye Başkan Vekili Nihat Kılıç Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığına 50’ye yakın firmanın güneş enerjisi yatırım yapması için müracaatının olduğunu belirtti. Siverek ve Viranşehir ilçelerinde tarıma elverişsiz toprakların çok önemli güneş enerji potansiyeli olduğunu söyleyen Kılıç:

“Güneş enerjisi Şanlıurfa için çok önemli. Ayrıca Karaali bölgesinde 500 dönümlük alanda seracılık yapılıyor. Biz ise 9 bin dönümlük alanda serada kullanılacak sıcak suyun yetkisi valilikte ancak belediye olarak bu alanların alt yapı hizmetlerini götürebilirsek çok kıymetli alanlar elde edebileceğimizi düşünerek de 9 bin dönümlük bir alanda projenin geliştirilmesi hususunda gerekli çalışmaları başlattık. İnşallah bu çalışmalar da olduğunda hem sıcak sudan faydalanma hem de tarım sektöründe önemli bir kaynağı elde etmiş olacağız.” diye aktardı.

Kılıç, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin elektrik ihtiyacının bir kısmını kendi ürettiklerini bildirerek:

“KARACADAĞ Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliğinden 707.730 TL proje desteği alınarak kurulan başkanlığına ait santralde üretilen güç 700kWe/h olup yılda toplam 1046 MW/h üretim sağlanacak.

Projemiz yaklaşık 500 hanenin elektrik enerjisini karşılayacak büyüklükte bir proje olup üretilen enerji santralinde kurulu bulunduğu merkez içme suyu arıtma tesisinde kullanılacak. Hayata geçirilecek bu proje ile ŞUSKİ Genel Müdürlüğü yılda yaklaşık 360.000 TL kazanç sağlayacak.” dedi.

Yenilenebilir enerji kullanımı desteği için birçok tesis ve noktada çalışmalarına devam eden Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ŞUSKİ Genel Müdürlüğü hali hazırda 3 farklı noktada (Akçakale, Ceylanpınar, Harran) toplamda 1.750kWe/h üretimi olacak 3 tesisin daha projelendirme çalışmalarına devam ettiği de kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.