30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Elektrikte 13 Milyon Abone “Serbest Tüketici” Kapsamında

MALATYA (Enerji Portalı) – Fırat Aksa Malatya İl Müdürü Mustafa Gel, 2 bin kilovat saat olan serbest tüketici limitini geçen abone sayısının 13 milyonun üzerine çıktığını söyledi.

Gel, konuya ilişkin açıklamasında, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından 2018 yılı itibariyle belirlenen limite göre yıllık 2 bin kilovat saati geçerek aylık 75 lira ve üzeri elektrik faturası ödeyen tüm gerçek ve tüzel kullanıcıların “serbest tüketici” kapsamına girdiğini kaydetti.

Türkiye’deki serbest tüketici limitlerinin son 10 yıl içerisinde büyük değişim gösterdiğine dikkati çeken Gel, “2008 yılında sınır bin 200 kilovat saat iken 2018 yılına geldiğimizde bu rakamın 2 bin kilovat saate kadar düştü. İlk yıllar tüketim limitinin çok yüksek olması nedeniyle sınırlı sayıda tüketici, serbest tüketici olurken; yıllar içinde elektrik piyasasında serbestliğin artması ve serbest tüketici limitinin düşmesi ile birlikte bu rakamda artış olmuştur.” diye konuştu.

Gel, serbest tüketicilerin kendi elektrik tedarikçisini seçme hakkına sahip olduğunu vurgulayarak, “Araştırmalara göre, Türkiye’de 13 milyon fazla elektrik kullanıcısı serbest tüketici limitini geçmektedir. Bu da Türkiye’de 13 milyondan fazla abonenin yılda ikişer kilovat saatin üzerinde elektrik tüketip, aylık ortalama 75’er lira ve üzerinde faturası ödediği anlamına geliyor.” ifadelerini kullandı.

Serbest tüketicilerin, sektördeki serbestleşme sayesinde istediği enerji tedarik şirketinden en uygun fiyat alternatiflerini öğrenebileceğini ve almak istediği hizmeti kendi ihtiyaçlarına göre şekillendirebileceği bilgisini veren Gel, böylece abonelerin tedarik şirketlerinin sunduğu kampanyalardan ve indirimlerden faydalanabileceğini, her ay elektrik faturalarında belli oranda tasarruf ederek bütçesine katkı sağlayabileceğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir