30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Elektrikli Otomobille 123 Yıl Önce Tanıştık”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Danışmanı ve Dünya Enerji Konseyi Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Barış Şanlı, Solar Vizyon 2019 etkinliğine katılarak bir sunum gerçekleştirdi.

Dünya Enerji Konseyi Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Barış Şanlı, Güneş Enerjisi sektörüne dair son durumların konuşulduğu Solar Vizyon 2019 etkinliğine iştirak etti. Şanlı burada, “Enerji Sektöründe Pek Bilinmeyen Tarih ve Yansımaları” isimli bir sunum yaptı.

Şanlı sunumda, Türkiye Elektrik sektörünün tarihsel gelişimini dönemin basın-yaygın organlarında yer alan içeriklerle anlattı. Sunumda, ilk elektrikli arabalardan bir tanesinin 1837’de İngiliz Robert Davidson tarafından üretildiği ve dönemin padişahı II. Abdülhamid Han tarafından kulladığını bilgisi de paylaşıldı.

Türkiye’nin Güneş Enerjisi tarihine değinen Şanlı sunumunda, 16-18 Mayıs 1964 yılında Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Direktörlüğü tarafından yazılan “Güneş Enerjisi Konferansı Tebliğleri” kitabını referans olarak aldı.

“Bu geçmişten ne gelecek çıkar?” sorusu ile Şanlı, sunumun sonunda şu değerlendirmelerde bulundu:

  • Yeni Girişimler (Start-uplar) çok çok önemli (Tabandan gelen inovasyon)
  • Üniversiteler daha çok desteklenmeli (Pilot projeler, öğrenme ve yeni jenerasyon iş gücü)
  • STK’lar metodik stratejiler üretebilmeli (Politika yapıcıların elinde 10’larca örnek strateji olmalı, çıkarları savunma bir sistematik kazanabilmeli)
  • Enerji daha fazla “takım oyununa” dönüşüyor (Herkesin aklını koordine edebilmek önemli)
  • Başarısızlıkları hayatın doğal akışında gören, uzun dönemli ve kararlı stratejiler çok önemli
  • Kurumları yeni enerji düzenine (YEK/Dijital) hazırlamak

Sunumu okumak için enerjiportali.com/wp-content/uploads/2019/10/B.Şanlı_Enerji-Sektöründe-Pek-Bilinmeyen-Tarih-ve-Yansımaları.pdf Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.