30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Elektrikli Araçların Şarj Sürelerini Düşüren Sistem Geliştirildi

İSTANBUL (Enerji Portalı) – İskoç bilim adamları elektrikli otomobiller için saniyeler içinde şarj edilebilecek sıvı pil geliştirdi.

Glasgow Üniversitesi’nden kimyacılar, enerji depolamak için nano moleküller kullanan bir akü sistemi geliştirdiklerini açıkladı. Sistemin, elektrik gücü ve hidrojen gazı olarak serbest bırakabildiği belirtiliyor.

Nano moleküllerin bir sıvıya konsantre edilmesi, sıvının depolayabileceği enerji miktarını yaklaşık 10 kat arttırıyor. Yüksek enerji yoğunluğu, araçlar için daha uzun menzil ve akü sistemleri için daha fazla esneklik anlamına geliyor.

Gelecekte yenilenebilir enerji kaynaklarının etkili olması için yüksek kapasiteli ve esnek enerji depolama sistemleri gereklidir. Yaklaşımımız bunu elektrokimyasal olarak yapmak için yeni bir yol sunacak ve hatta şarj edilmesi saatler süren elektrikli araçlarda da uygulanabilecek.

Araştırma ekibinin bir parçası olan Prof. Lee Cronin, sıvı bataryanın geleneksel bataryaların uzun süren yeniden şarj süresini ortadan kaldırabileceğini söyledi.

“Şimdiki davranışınızı değiştirmeyecek şekilde anında yakıt ikmali yapabilirsiniz. Çünkü aynı altyapıyı kullanarak normal çalışacak bir sıvı.” Cronin, “Eğer prototipin beklediğimiz gibi ölçeklendiğinden emin olabilirsek kesinlikle bir oyun değiştirici olacaktır.” dedi.

Profesör Cronin, sıvının konvansiyonel fosil yakıtla aynı mil mesafesini sağlayacağını belirterek, sıvı aküsünün mevcut elektrik sistemleriyle aynı şekilde yaşlanmadığını, ve taşıyabilecekleri yüklerin daha yüksek olduğunu kaydetti.

“Şu anda küçük bir prototip büyütülüyor – ve araştırmacılara göre her şey iyi gidiyor gibi görünüyor.” diyen Cronin, şöyle konuştu:

“Elektrikli arabalara geçecek olursanız, şarj süresi neredeyse durdurulamaz bir engel gibi gözüküyor çünkü bir süper şarj cihazı ile bile yarım saat ila 45 dakikalık bir bekleme süresinde plan yapmak zorunda kalacaksınız. Ve sonra yeterli şarj istasyonlarına sahip olmanın endişesi var. Bir süredir benzinli ve sıvı pilin bir arada var olduğu bir durumu görebiliyorum.”

Araştırma Glasgow Üniversitesi, Avrupa Araştırma Konseyi ve Mühendislik ve Fizik Bilimleri Araştırma Konseyi tarafından finanse edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.