30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Elektrikli Araçlarda Akıllı Şarj İle Yüzde 50 Tasarruf Mümkün!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – SHURA Enerji Dönüşüm Merkezi’nin yaptığı incelemede elektrikli araç sayısı ile paralel olarak şarj istasyonlarının da artacağı belirtiliyor.

G20 ülkelerinin ulaştırmadan kaynaklanan kişi başı CO2 emisyonları 1990-2015 döneminde %75 artış gösterdi. Türkiye’nin ulaştırma kaynaklı kişi başı CO2 emisyonları G20 ortalamasının altında bulunuyor, ancak artış hızı en yüksek beş ülke arasında yer alıyor.

Verimliliğin artırılması ve alternatif yakıt kullanımının yanı sıra, yenilenebilir enerjiye dayalı elektrik enerjisinin ulaştırmada kullanımının yaygınlaşması CO2 emisyonlarını azaltmanın etkili yollarından biri olarak görülüyor.

Sürdürülebilirlik politikaları ve teknolojik gelişmelerle birlikte elektrikli araç kullanımının artması bekleniyor. Şarj altyapısının kurulması ve elektrik sistemi ile elektrikli araç şarjının yönetimi yaygınlığın artması için önem taşıyor.

  • Dünyada toplam kayıtlı elektrikli araç sayısı 2014-2018 döneminde 845 binden 5,6 milyona ulaştı.
  • Avrupa’da* trafiğe yeni kaydedilen araçların yaklaşık %3’ü elektrikli araçlar.
  • Türkiye’de ise elektrikli araç sayısı 1500 civarında.
  • Avrupa (AB+EFTA+Türkiye)’da her 8 araca 1 halka açık şarj istasyonu bulunuyor. Bu oran artış eğilimi gösteriyor.

Elektrikli araçların şarj talebi elektrik dağıtım şebekelerinde önemli oranda ek yatırım gerektirebilir. Agora Energiewende’nin Almanya için yaptığı bir çalışmaya göre akıllı şarj yöntemleriyle bu yatırımları %40-%50 oranında azaltmak mümkün.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.