30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Elektrikli Araçlar Üç Yıl İçinde Benzinli ve Dizel Araçlardan Daha Ucuz Olacak”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – BNEF’e göre, elektrikli araçların üç yıl içinde klasik benzinli ve dizel araçlardan daha ucuz hale gelecek.

BNEF Enerji analisti Nathaniel Bullard Twitter’da yaptığı açıklamada, BNEF’de her yıl elektrikli araç fiyatlarının hangi tarihte içten yanmalı araç fiyatlarının altına düşeceği hakkında tahmin yaptıklarını dile getirerek 2019 yılında elektrikli araçların içten yanmalılardan daha ucuz olacağı tarih öngörülerinin 2022 yılı olduğu belirtti.

2017 yılında tahminlerinin 2026, 2018 yılında 2024 yılı olarak belirlediklerini anımsatan Bullard, son gelişmelerle birlikte tahminlerinin üç yıl daha öne geldiğini söyledi.

Bullard konu hakkında yayınladığı makalede ise 2022’de önce Avrupa’da büyük elektrikli araçların kendi benzinli ve dizel eşdeğerlerinden daha ucuz hale geleceğini ancak pil fiyatlarının sürekli düşmesi ile kısa sürede bu olgunun küçük araçlara ve dünyanın geneline de yayılacağını anlattı.

Elektrikli araçlarda pillerin toplam maliyetin, 2015 yılında ortalama yüzde 57’sini oluşturduğunu belirten Bullard, bu oranın 2019’da yüzde 33’e düştüğünü ve 2025’te yüzde 20’ye kadar inmesinin beklendiğini belirtti.

Pillerin dışında elektrikli güç aktarma organlarında da seri üretimin gelmesi ile fiyat düşüşleri görmeye başladıklarını ifade eden Bullard gelecek on yılda aynı şekilde elektrik motoru, elektronik aksam gibi parçalarda da yüzde 30’lara varan fiyat gerilemeleri beklediklerini vurguladı.

Kaynak: Electric Car Price Tag Shrinks Along With Battery Cost

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.