30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Elektrikli Araçlar 2030’da Yüzde 60’lık Pazar Payına Ulaşacak

ALMANYA ( Enerji Portalı ) – Elektrikli araç satışları, 2030 yılına kadar Batı Avurpa’da %60’lık bir pazar payına ve 8,4 milyon araca ulaşacak. 160 yıllık içten yanmalı motorların ömüleri artık bitiyor.

Schmidt Automotiv’in raporuna göre, Avrupa’da hükümetlerin sübvansiyonları ve Avrupa Birliğinin temiz enerji konusundaki girişimleriyle sayesinde 8 yıl içinde Batı Avrupa’da elektrikli araçların 8,4 milyon seviyelerine ve pazar payının %60’a ulaşılacağı öngörülüyor.

2050 Yılına Kadar Fosil Yakıtlı Araçlar Kalkacak

Avrupa’da 50’den fazla ülke 2050 yılına kadar fosil yakıtlı araçları kullanımdan kaldırma sözü verdi. Bunların arasında en iddialı olan hedefi Norveç, 2025 yılına kadar yeni binek araçlar ve hafif ticari kamyonet satışlarında %100 hedef koydu.

Tesla, 2023’de 2 Milyon Adet Elektrikli Araç Üretecek

Tesla, elektrikli araçlar piyasasında dünya lideri durumunda. Yakın zamanda Avrupa’daki ilk üretim tesisi olan Berlin-Brandenburg Gigafactory için son evrakları sundu. Şirketin 2023’te 2 milyondan fazla araç üreteceği projeleri devreye alınması bekleniyor.

Volkswagen, Elektrikli Araç Üretiminde Tesla’yı Geride Bıracak

Volkswagen, elektrikli araç üretiminde Tesla’yı 2024 yılında geride bırakmaya hazırlanıyor. Alman otomobil üreticisinin 2024 yılında Tesla’yı geçmesi bekleniyor. Avrupa’da kendi pil hücresi üretim tesislerini kullanarak pil maliyetlerini düşürmeyi ve verimliliği artırmayı planlıyor.

Mercedes, 2030 Yılına Kadar 40 Milyar Euroluk Yatırım Yapacak

Mercedes-Benz üreticisi Daimler AG ayrıca 2030 yılına kadar elektrik araçlar teknolojisine 40 milyar Euro’dan fazla yatırım yapma stratejisiyle Tesla’ya rakip olmak istiyor. Mercedes, 2025’ten itibaren tüm yeni araç platformlarının yalnızca elektrikli araçlar üreteceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.