30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Elektrikli Araç Akülerini Kullanan En Büyük Enerji Depolama Sistemi Hollanda’da Hayata Geçirildi!

HOLLANDA (Enerji Portalı) – Avrupa’nın ticari binalarda ikinci el ve yeni elektrikli araç akülerini kullanan en büyük enerji depolama sistemi hayata geçirildi.

Avrupa’nın ticari binalarda ikinci el ve yeni elektrikli araç akülerini kullanan en büyük enerji depolama sistemi hayata geçirildi. 3 MW’lık bu depolama sistemi stadyum, stadyum ziyaretçileri, stadyum çevresinde oturanlar ve Hollanda enerji şebekesi için daha güvenilir ve verimli enerji kaynağı sağlıyor. Bu kapasite aynı zamanda, ArenA’nın tepesindeki 4200 güneş paneli tarafından üretilen enerjinin depolanıp en iyi şekilde kullanılabileceği anlamına da geliyor.

Enerji depolama sisteminin, dizel jeneratörlerinin kullanımını azaltarak sistemi yedek güç sağlayacak ve konserler esnasında ortaya çıkan pikleri normal seviyeye çekerek şebekeyi rahatlatacağı düşünülüyor.

Johan Cruijff ArenA energy storage ile ilgili görsel sonucu

Enerji depolama sistemi, Eaton’ın güç çevrim ünitelerini ve 148 Nissan LEAF aküsüne eşdeğer aküleri bir araya getirerek, yalnızca daha sürdürülebilir bir sistem sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda elektrikli araç aküleri için de döngüsel ekonomiye destek veriyor.

Proje, Nissan, Eaton, BAM, The Mobility House ve Johan Cruijff ArenA işbirliği ile yapılarak Amsterdam İklim ve Enerji Fonu (AKEF) ve Interreg tarafından da desteklendi.

Johan Cruijff ArenA İnovasyon Direktörü Henk Van Raan; “Bu enerji depolama sistemi sayesinde stadyum kendi sürdürülebilir enerjisini daha akıllı şekilde kullanabilecek ve Amsterdam Energy ArenA BV olarak, akülerin mevcut depolama kapasitesini değiştirebilecek.” dedi.

Eaton EMEA Elektrik Sektörü ve Kurumsal Sektör Başkanı Frank Campbell proje ile ilgili düşüncelerini, “Enerji depolama sistemini özellikle Johan Cruijff ArenA’nın ihtiyaçlarını karşılamak için tasarladık. Bu sistem, güç elektronik aksamlarını, elektrikli araç akü modüllerini ve bu inovatif çözümün stadyumun mevcut altyapısına uyarlanmasını kapsıyor. Ortaya çıkan bu proje ile gurur duyuyorum ve Johan Cruijff ArenA’nın daha enerji verimli olduğunu, gücünü sürdürülebilir, emniyetli ve güvenilir şekilde yönettiğini görmekten son derece memnunum” diye belirtti.

Tesis ile ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.