30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Elektrik ve Yenilenebilir Enerji Alanında Düzenlemeler!

ANKARA (Enerji Portalı) – Bugün çıkan 31322 sayılı Resmi Gazete’de “7257 Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” yayımlandı.

Bugün yayımlanan 31322 sayılı Resmi Gazete’de yer alan “7257 Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”da şu kısımlar dikkat çekti:

30 Haziran 2021 tarihinden sonra işletmeye girecek yerli aksam kullanan, yenilenebilir enerji kaynaklarının bedeli TL olarak belirlenebilecek.

Yasayla, lisanssız elektrik üretimiyle tüketicilerin kendi ihtiyacını üretmesi de amaçlanıyor. Elektriğe ihtiyacı yüksek olan aboneler, bağlantı anlaşmasındaki sözleşme gücüyle sınırlı olmak kaydıyla mevzuatta yer alan üretim tesisi üst sınırından istisna olarak, üretim tesisi kurabilecek ve bu tip tesislerde anlık ihtiyaç fazlası oluşması halinde bunu sisteme verebilmesi sağlanacak.

Kanunun 22. Maddesinde ise 5346 sayılı Kanuna ekli I sayılı Cetvel aşağıdaki şekilde değiştirildi:

Kanunla ayrıca jeotermal sahaların daha hızlı bir şekilde ekonomiye kazandırılması amacıyla sahaların taksit imkanıyla ihale edilmesi, maden kanununda olduğu gibi kamu kurumlarına bedeli karşılığı doğrudan veya gelir paylaşımı esasıyla kamu kurum ve kuruluşları ile bunların bağlı ortaklıklarına devredilmesi amaçlanıyor.

Genel aydınlatma giderlerinin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının bütçesine konan ödenekten karşılanması 31 Aralık 2025’e kadar uzatılacak.

“7257 Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un tamamına ulaşmak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.