30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Elektrik ve Doğalgaz için İndirim Talebi

İZMİR (Enerji Portalı) – EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, EGE Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ekim ayı olağan meclis toplantısında; üretimdeki en büyük gider kalemlerinden birinin enerji olduğunu söyleyerek enflasyonla gerçek mücadelenin üretim maliyetlerinin aşağı çekilmesiyle mümkün olduğunu söyledi.

EBSO ekim ayı olağan meclis toplantısı Meclis Başkan Vekili Hakkı Attaroğlu başkanlığında meclis salonunda gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, ülke ve dünyadaki ekonomik gelişmeler üzerine gelişmeleri aktardı. İstanbul’da çeşitli odalar ve birliklerin toplantısına katıldıklarını anlatan Başkan Yorgancılar, TOBB tarafından Enflasyonla Mücadele Kampanyası kapsamındaki ürünlerin belirlendiğini söyleyerek bilgileri üyelerle paylaştıklarını dile getirdi.

Sanayi Elektriği ve Doğalgaz için İndirim Talebi

365 oda ve borsa ile üretim gerçekleştiren üyelerin İndirim Kampanyası’na katkıda bulunmaları için TOBB tarafından bir çağrıda bulunulduğunu anlatan Yorgancılar, “Enflasyon sepetinin içinde yer alan ürünlere yönelik 3 ay süreyle en az yüzde 10 indirim yapacak üyelere şimdiden teşekkürlerimizi sunuyorum. Sanayi elektriği ve doğalgaz için bizim de indirim talebimizi tekrarlamak isterim” diye konuştu.

“2019 ile İlgili Tedbirinizi Alın”

Mecliste yılbaşından sonra enerjiye Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamında ayrıca yüzde 35 zam yapılacağının konuşulması üzerine bir değerlendirme yapan Yorgancılar, “Sanayicinin giderleri artacak, maliyetler enflasyona etki edecek. Bunların çözülmesi lazım. Çünkü bizim üretimdeki en büyük gider kalemlerinden biri enerjidir. Yılbaşından bu yana yani 10 ayda elektrik yüzde 69, doğalgaz yüzde 92 zamlandı. Yüzde 10 fiyat indirimi geçici bir tedbirdir. Enflasyonla gerçek mücadele üretim maliyetlerinin aşağı çekilmesiyle olur” dedi. Geçmişte meclis üyelerine ‘ihracatınız yoksa dövizle iş yapmayın’ uyarısı yaptığını hatırlatan Yorgancılar, “Bugün de diyorum; 2019 ile ilgili tedbirinizi alın. Bankalar kredi kullandırmaz ise parayı nasıl bulacağım diye düşüneceksiniz” diye konuştu.

“Yüzde 5’ten negatife düşmek dengeleri bozabilir”
OECD ve IMF‘nin büyüme tahminlerini revize ederek 2019 yılı için Türkiye’de büyümenin 0.5’e kadar düşeceğini belirttiğini ifade eden Yorgancılar yeni ekonomik programda 2019 yılı için büyüme tahminlerinin yüzde 2.3 olarak öngörüldüğünü belirtti. Yüzde 5’lerden, sıfıra ve hatta negatife düşmenin dengeleri bozacağına dikkat çeken Yorgancılar, sanayicileri en korkutan konularından borç çevirme sorununun artması, talebin durması ve batıkların artması olacağını belirtti.

Yorgancılar: “İçinde bulunduğumuz süreçte kabul etmeliyiz ki, finansman imkanları her geçen gün zorlaşıyor. Uluslararası likidite azalıyor, yurtdışı borçlanma pahalı, petrol fiyatları artıyor, ticarette korumacılık artıyor, dışarıda borçlanma imkanı sınırlı, kredi notu düştü. Uluslararası siyasi ve jeopolitik riskler ve terör güncelliğini koruyor. Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin verileri de, içinde bulunduğumuz durumun reel sektöre yansımasını açık bir şekilde göstermektedir. Tasfiye olunan kredileri sektörel bazda değerlendirdiğimizde; sanayi sektöründe; tasfiye edilen kredilerin yüzde 23 ile ilk sırada yer aldığını gördük. Onu bireysel krediler ve perakende, ticaret kredileri izlemektedir. Reel sektör için atılacak her adım, bu süreci daha az hasarla atlatmamızı sağlayacaktır. Aksi takdirde, borç krizi bankalarımızı da zor duruma düşürecektir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.