30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Elektrik Üretiminde Yenilenebilir Kaynaklar Üç Kat Artmalı!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi, SHURASTAT 17.sayılı raporunda yenilenebilir enerji ve elektrik hakkındaki senaryoları değerlendirdi.

SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi, 30.11.2020 tarihinde yayımladığı SHURASTAT 17.sayılı raporunda şu sonuçları paylaştı:

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’nın (IRENA) Küresel Yenilenebilir Enerji Görünümü 2020 raporuna göre, 2050 yılına dek ortalama yeryüzü sıcaklığı artışını 1,5-2 derece ile sınırlamak için yenilenebilir enerji, enerji verimliliği, sistem esnekliği ve teknolojik gelişme ile birlikte enerjinin fosil yakıtlar yerine elektrik tüketen teknolojiler yoluyla tedarik edilmesini sağlayan elektrifikasyonu artırmak gerekiyor.

1,5-2 derece hedefi için nihai enerji tüketiminde elektriğin payı iki kat, elektrik üretiminde yenilenebilir kaynakların payı üç kat artmalı.

Türkiye için SHURA’nın enerji dönüşümü senaryosunda 2030’da elektrikli araçlarda, binalarda ısı pompası kullanımında ve elektrikli yemek pişirmede artışla, ulaştırma ve ısıtmada fosil yakıtlardan elektriğe geçiş sonucu yıllık 6-7 milyar KWh elektrifikasyon öngörülüyor.

Dijital teknolojilerin gelişimi dağıtık cihazların sisteme entegrasyonunu ve şebeke optimizasyonunu mümkün kılarak yenilenebilir enerji ile birlikte elektrifikasyon hedefini yaklaştırıyor.

IRENA senaryosuna göre 2040’ta dijital sistemler:

• 1,1 milyar elektrikli aracın akıllı şarjını ve depolamayla elektrik şebekesini desteklemesini sağlayabilecek.
• Nesnelerin interneti (IoT) ev ve işyerlerindeki milyonlarca cihazın şebekeyle iletişimini sağlayarak tüketimi optimize edecek.
• Blok zinciri sistemleri kendi elektriğini üreten tüketicilerin birbirleriyle ve şebeke ile elektrik alışverişini sağlayacak.

Türkiye’de 2030 yılında baz senaryoya kıyasla %10 enerji verimliliği sağlanmasını, elektrik üretiminin %30’unun rüzgar ve güneş enerjisinden, toplamda yarısının yenilenebilir kaynaklardan elde edilmesini hedefleyen SHURA senaryosunun gerçekleşmesinde dijitalleşme kilit rol oynayacak.

SHURA Senaryosunda 2030 Yılı Enerji Dönüşümü Hedefleri ve Dijitalleşme Gereksinimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.