30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Elektrik Üretimi Vergilerinde Yeni Bir Gelişme Yaşanıyor

ANKARA (Enerji Portalı) – AYM, kendi elektriğini üreten sanayicileri ve çatısında ürettiği elektriği kullanan vatandaşları sevindiren bir karar aldı. AYM, İskenderun Demir Çelik’in başvurusu üzerine, mülkiyet ihlali hükmüne vararak zararın telafisi için yeniden yargılama yapılmasını kararlaştırdı.

2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu uyarınca imalat, taşıma gibi faaliyetlerde kullanılan elektrik tüketiminde yüzde 1; bunların dışında kalan elektrik tüketiminde yüzde 5; havagazının satış bedelinden de yüzde 5 oranında vergi alınıyor. Kanunda verginin, elektrik ve havagazı dağıtımını yapan şirketlerce, satış bedeli üzerinden hesaplanarak tahsil edileceği bildiriliyor.

Palas Belediyesi, İskenderun Demir Çelik’in, kendi üretiminde kullanılmak üzere ürettiği kok gazı ve elektrik için dağıtım şirketlerinin satış fiyatı üzerinden elektrik ve havagazı tüketim vergisi ödemesini istedi.  İskenderun Demir Çelik (İSDEMİR) ise bu isteği haksız bularak konuyu mahkemeye taşıdı.

İSDEMİR’in açtığı dava üzerine dosyayı inceleyen Hatay 1. Vergi Mahkemesi, İSDEMİR’in başvurusunu reddetti. İtiraz üzerine dosyayı inceleyen Danıştay Dokuzuncu Dairesi, belediyenin kendi ihtiyacı olan elektrik ve havagazını kendisi üreten İSDEMİR’in vergi ödemesi gerektiğini, ancak verginin, dağıtım şirketlerinin satış fiyatı üzerinden değil, otoprodüktör şirketlerin Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.’ye satış fiyatı üzerinden hesaplanmasını kararlaştırdı.

İSDEMİR, hukuki yolların tükenmesi üzerine konuyu bireysel başvuruyla Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşıdı. İSDEMİR’in bireysel başvurusunda, tükettiği elektrik ve kok gazını yine kendisi tarafından üretenlerin vergi ödeyeceğine ilişkin kanunda hüküm bulunmadığı, mülkiyet haklarının ihlal edildiği belirtildi.

“Bireysel başvurusunda, tükettiği elektrik ve kok gazını yine kendisi tarafından üretenlerin vergi ödeyeceğine ilişkin kanunda hüküm bulunmuyor.”

Başvuruyu inceleyen AYM, İSDEMİR’i haklı bularak, mülkiyet ihlali sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmasını kararlaştırdı.

AYM kararında, İSDEMİR’in elektrik enerjisini tedarik eden ve havagazını dağıtan bir kuruluştan temin etmek yerine kendi ürettiği elektriği ve kok gazını tükettiğine dikkat çekildi. Bundan dolayı, elektrik ve havagazı vergisinin ödenmesinde matrahın belirsiz olduğu, oysa matrahın, verginin kanunla düzenlenmesi gereken esaslı unsurlarından olduğu vurgulandı.

AYM’nin kararı kendi elektriğini üreten sanayici ve turizmcilerin yanı sıra çatısında elektrik üreten vatandaşları da yakından ilgilendiriyor…

AYM’nin kararı kendi elektriğini üreten sanayici ve turizmcilerin yanı sıra çatısında elektrik üreten vatandaşları da yakından ilgilendiriyor. Bu durumdaki gerçek ve tüzel kişilerden elektrik ve havagazı tüketim vergisi alınabilmesi için kanunda değişiklik yapılması, matrahın yasada açıkça düzenlenmesi gerekiyor. AYM kararı doğrultusunda, üretim maliyetinin matrah olarak kabul edilmesi durumunda, kendi ürettiği elektriği tüketenlerin ödeyeceği verginin matrahı düşeceği için daha düşük vergi ödenmesi söz konusu olacak.

AYM’nin ilgili kararına buradan ulaşabilirsiniz: AYM Kararı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.