30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Elektrik Üretimi Ağustos’ta Yüzde 11,5 Azaldı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Türkiye toplam elektrik üretimi ağustosta bir önceki aya göre Kurban Bayramı’nın etkisiyle yüzde 11,5 oranında azalarak 25,78 gigavatsaat oldu. Zam nedeniyle termik santrallerin elektrik üretiminde düşen payını, rüzgar santralleri doldurdu.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nın (TSKB) “Aylık Enerji Bülteni”ne göre, ağustos ayındaki toplam elektrik üretimi temmuza göre yüzde 11,5 oranında azalarak 25,78 gigavatsaat olarak gerçekleşti. Bu azalmada ayın üçüncü haftasına denk gelen Kurban Bayramı tatili etkili oldu.

Temmuz ayı içerisinde üretilen elektriğin yüzde 70’inin arzını sağlayan termik santraller, ağustos ayı içerisinde toplam elektriğin yüzde 66’sını üretti. 4 puanlık bu azalmanın nedeni olarak 1 Ağustos itibariyle elektrik üreten santrallerin kullandığı doğalgaza yapılan yüzde 49,5’lik zam görülüyor.

Sistem termik santrallerdeki bu azalmayı rüzgar santralleri ile karşıladı. Temmuz ayında yüzde 5’lik bir paya sahip olan rüzgar santralleri ağustos ayında toplam üretilen elektriğin yüzde 9’unu sağladı. Dikkat çeken bir diğer nokta ise haziran ayı içerisinde yüzde 8’lik bir paya sahip olan nehir tipi santrallerin temmuz ve ağustos aylarında yağışların azalması sebebiyle paylarını yüzde 4’e düşürmesi oldu.

Elektrik üretimi 2 Ağustos’ta 1 TWh’yi aştı

Ağustosta lisanslı santrallerin ortalama günlük üretim miktarı 859 bin 236 megavatsaat olarak gerçekleşti. Bu ortalama gerçekleşen üretim temmuz ayı ortalaması ile karşılaştırıldığında yüzde 5,9’luk azalma görülmektedir. Günlük ortalama üretimin bir önceki aya göre daha düşük olmasının nedeni olarak ağustos ayı içerisindeki Kurban Bayramı tatili etkili oldu.

Ağustos ayında gerçekleşen ortalama günlük tüketim 858 bin 24 megavatsaat olarak gerçekleşti. Bu ay içerisinde en yüksek tüketim 979 bin 215 megavatsaat ile 2 Ağustos Perşembe günü gerçekleşirken en düşük elektrik tüketimi 602 bin 557 megavatsaat ile 21 Ağustos Salı günü olmuştur.

2 Ağustos Perşembe günü lisanlı santrallerde elektrik üretimi toplam 975 bin 198 megavatsaat olurken lisanssız güneş santrallerinin de etkisiyle günlük elektrik üretiminin 1 teravatsaati geçtiği öngörülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.