30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Elektrik Üretim A.Ş., VEP ve YEK-G Anlaşmalarını İmzaladı

ANKARA (Enerji Portalı) – Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ), Vadeli Elektrik Piyasası (VEP) ve Yenilenebilir Kaynak Garanti Belgesi Sistemi ve Piyasası (YEK-G) Katılım Anlaşmalarını imzaladı.

1 Haziran itibariyle işlemleri EPİAŞ tarafından yürütülecek olan iki yeni Piyasa açılmıştır. Bunlardan ilki Vadeli Elektrik Piyasası (VEP); Piyasa Katılımcılarına ileri tarihli teslimat dönemleri için fiziki teslimat yükümlülüğü olan Elektrik Ticareti imkanı veriyor. İkinci piyasa olan Yenilenebilir Kaynak Garanti Belgesi Sistemi ve Piyasası(YEK-G) ise tüketicilere tedarik edilen elektrik enerjisinin belirli bir miktarının veya oranının lisans sahibi tüzel kişiler tarafından, yenilenebilir enerji kaynaklarından üretildiğinin takibi, ispat ve ifşa edilmesini amaçlanıyor. 

Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ), Vadeli Elektrik Piyasası (VEP) ve Yenilenebilir Kaynak Garanti Belgesi Sistemi ve Piyasası (YEK-G) Katılım Anlaşmalarını imzaladı. EÜAŞ, elektrik üretim sektöründeki öncülüğünü devam ettirme vizyonu ile mevcut elektrik piyasalarının gelişimine yaptığı katkıyı, yeni açılan piyasalarda da devam ettirmeyi hedefliyor. Bu iki piyasaya ait iş ve işlemler diğer Elektrik Piyasaları işlemlerini de yürüten EÜAŞ Elektrik Piyasası Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından yürütülecek. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.