30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Elektrik Piyasasında Talep Tarafı Katılımının Etkinleştirilmesi

İSTANBUL (Enerji Portalı) – SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi tarafından “Türkiye elektrik piyasasında talep tarafı katılımının etkinleştirilmesi” raporu yayımlandı.

SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi tarafından yayımlanan Türkiye elektrik piyasasında talep tarafı katılımının etkinleştirilmesi” raporunda ana mesajlar şu şekilde verildi:

Talep tarafı katılımı; elektrik sisteminin en düşük maliyetle karbonsuzlaştırılmasında büyük potansiyele sahiptir. Türkiye’de elektrik piyasasında gerçekleştirilecek tarife ve fiyatlandırma reformları ile talep tarafı katılımının faydalarından azami ölçüde yararlanılabilecektir.

Talep tarafı katılımı; enerji verimliliği, dağıtık enerji kaynakları ve enerji depolama gibi sistem esnekliği sağlayan diğer araçlarla birlikte elektrik sisteminin dönüşümünde önemli rol oynamaktadır.

Nesneler arası güvenilir ve hızlı bir akıllı iletişim sistemi, Türkiye’de tüketicilerin elektrik tüketiminde akıllı sayaç kullanımına geçerek talep tarafı katılımında aktif rol oynamalarını sağlayabilecektir.

Türkiye enerji mevzuatının, tüketiciler, bağımsız talep toplayıcıları, dijitalleşme ve esneklik bağlamında gözden geçirilerek iyileştirilmesi talep tarafı katılımının yaygınlaşmasında önemli rol oynayabilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.