30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


Elektrik İşçilerinin “En Ağır” Mesaisi

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Dağıtım şirketi Dicle Elektrik’in saha ekipleri, Batman’ın Sarıkız mezrasına yerleştirilecek 515 kiloluk trafoyu yolun bitmesinin ardından tam 4 saat sırtlarında taşıdı.

Türkiye’nin en zorlu coğrafyalarından birinde elektrik dağıtım hizmeti veren Dicle Elektrik’in saha ekipleri, zaman zaman yolu bile bulunmayan yerleşim birimlerine hizmet götürmek için hem çetin doğa şartlarıyla baş etmek zorunda kalıyor hem de pratik çözümler üreterek ilerliyor.

Son yaşanan olayda, Batman’ın Sarıkız mezrasında yanan trafonun değiştirilmesi çalışmaları sırasında, Dicle Elektrik saha ekipleri 515 kiloluk trafoyu 500 metrelik bir tepede yer alan mezraya 4 saat süren bir çabayla sırtlarında taşımayı başardı.

Batman’ın Sason ilçesine bağlı Yuvalar köyünün Sarıkız mezrasındaki elektrik trafosu kısa süre önce yandı. Mezra sakinlerinin enerjisiz kalmaması için harekete geçen Dicle Elektrik ekipleri, yanan trafonun yerine yenisini yerleştirmek için yola koyuldu. Toplam 515 kilo ağırlığında ve 250 KVA gücündeki trafo mezra yakınlarına kadar getirildi. Yol burada sona erdiği için yaklaşık 500 metre uzakta bir tepe üzerinde bulunan Sarıkız mezrasına kadar trafoyu sırtta taşımak gerekiyordu. Mezra sakinleri de Dicle Elektrik ekiplerinin yardımına koştu ve trafo, el birliği ile yerine taşınmaya başlandı. Bir kalasa bağlanan trafo, yaklaşık 4 saat süren zorlu yolculuk sonunda yerine ulaştırılabildi. Montaj sonrası 25 haneli mezra yeniden enerjiye kavuştu.

Dicle Elektrik Dağıtım Batman İl Müdürü Yusuf Açar, hizmet bölgelerindeki zorluklara dikkat çekerek, Sason’un coğrafi açıdan Türkiye’nin en zor bölgelerinden biri olduğunu söyledi.

Yanan trafonun yerine takılacak trafoyu ekiplerin sırtlarında taşıyarak yerine ulaştırdığını anlatan Açar, şöyle konuştu:

“Hem ekip arkadaşlarımıza, hem de kendilerine yardımlarını esirgemeyen Sarıkız mezrası sakinlerine olağanüstü çabalarından dolayı teşekkür ediyorum. Bu yardımlaşma ve çözüm gayretleri diliyoruz ki yeni yatırımları önlemeye çalışan bazı çevrelere de örnek olsun. Yatırımlarımız ve bu olumlu gayretler devam ettikçe Dicle bölgesindeki enerji sorunları tarihe karışacaktır. Şartlar ne olursa olsun vatandaşın memnuniyeti için çalışmaya devam edeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir