30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Elektrik İçin “Kullanım Süresi” Önlemleri Artıyor!

ABD (Enerji Portalı) – Enerji konusunda Elektrik kullanımına artan talep ile başa çıkmak için “Kullanım Süresi” tarifeleri gibi önlemler alınacak.

Elektrik şirketleri rutin olarak güç kaynaklarını talep edilen tepe noktalarına ve kanallara uyacak şekilde ayarlıyor. Ancak, müşterilerin alışkanlıklarını daraltmak için daha fazla yardımcı program çalışıyor. Böylece aynı anda enerjiyi yıpratmıyor ve şebekeyi zorlamıyoruz.

“Kullanım süresi” tarifeleri gibi önlemler Amerika Birleşik Devletleri’nde ve dünya genelinde çoğalıyor. Bunun sebebi olarak kamu hizmetleri yoğun talep dönemlerinde daha yüksek elektrik oranları talep etmesini örnek verebiliriz. Bunun önlemi olarak da şu fikir öne sürüldü:

“Güneşli Kaliforniya gibi yerlerde, öğleden sonra – güneş enerjisi bol ve ucuz olduğunda – ve tesislerin fosil yakıtla çalışan enerji santrallerine daha fazla güvendiği zamanlar kullanımı arttırmalıyız. Fakat talep zamanlarımızı akşamlardan uzak tutmalıyız.

Ancak bu tür girişimlerin istenmeyen sonuçları olabilir. Bir araştırma dergisinde bu konu ile ilgili “Yaşlı insanlar ve engelliler dahil olmak üzere hassas gruplar, kullanım sürelerinin ödenmesinin bir sonucu olarak orantısız derecede olumsuz mali ve sağlık etkileri görmüştür.” sonucuna varıldı.

Çalışmanın baş yazarı ve Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden bir araştırma görevlisi olan Lee White , “Bu potansiyel olarak gerçekten yararlı bir araca sahipsiniz, ancak nüfusun bölümleri için istemeden daha kötü bir durum yaratmadığınızdan emin olmanız gerekir” dedi .

“Birçok kuruluş şu anda daha fazla rüzgar ve güneş enerjisini elektrik karışımına entegre etmek için tarifeler kullanıyor.”

Bir danışmanlık firmasına göre de ABD’deki tesislerin yaklaşık yüzde 14’ü konut kullanım süresi sunuyor. Hız tasarımları, iklim koşulları ve tüketici alışkanlıkları gibi durumlar yerden yere değişebilir. Bu nedenle çalışmanın bulguları her yerde doğru olmayabilir. Yine de araştırmalar, kamu hizmetleri kurumu ve düzenleyiciler bu tür programları tasarlarken dikkate alınması gereken endişeleri vurguluyor.

Lee White, “Bu oranları nasıl uyguladığımız konusunda çok dikkatli olmamız gerekiyor” dedi. 

Ohio Eyalet Üniversitesi’nde yardımcı doçent olan Nicole Sintov ve White , ABD’nin güneybatısındaki 2016 pilot bölgesine gönüllü olarak katılan 7 bin 500 hanenin verilerini analiz etti.

Katılımcılar rastgele bir kontrol grubuna veya iki kullanım süresi oranından birine atandılar. İlk grup, hafta içi saat 2’den 20’ye kadar kilovat saat başına 0.3451 sent ödediği, ikinci grubun ise hafta içi saat 5 ile 20 arasında kilovat saat başına 0.5326 sent tarifeleri görüldü. 

Brattle Group’un müdürü olan Ryan Hledik, konut kullanım süresi oranlarının akıllı sayaçların ülke genelinde hanelerde norm haline gelmesiyle hız kazandığını söyledi. Hledik, “Birçok kuruluş şu anda daha fazla rüzgar ve güneş enerjisini elektrik karışımına entegre etmek için tarifeler kullanıyor. Buna rağmen önümüzdeki yıllarda, bu tür programlar elektrikli araç sahiplerinin pilleri aynı anda şarj etmelerini engelleyerek yerel altyapıyı abartmaya yardımcı olabilir.” açıklamasını yaptı.

Hledik, “Bu kesinlikle kamu hizmetlerinin yüzleşmesi gereken bir şey ve kullanım süresi oranları bununla başa çıkmanın bir yoludur” dedi.

Kaynak: Spectrum.iee

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.