30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Elektrik Fiyatları

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun 30/06/2020 tarihli toplantısında alınan 9420 nolu kararına göre 01.07.2020 tarihinden itibaren perakende elektrik satış tarifeleri aşağıdaki şekilde belirlenmiştir.

01.07.2020 tarihinden itibaren 2020 yılının üçüncü çeyreği için uygulanacak Ortalama Elektrik Fiyatları şöyle:

Tek Zamanlı Dağıtım Sistemi KullanıcılarıOrtalama Elektrik Birim Fiyatı
(kr/kWh)
Sanayi49,2782
Ticarethane53,7714
Mesken36,5564
Tarımsal Sulama48,6213
Aydınlatma49,2204
Genel Aydınlatma29,6902

EPDK’nın 30.06.2019 tarihinde yayınladığı “Elektrik Faturalarına Esas Tarife Tablolarına” göre Faaliyet Bazlı Elektrik Satış Fiyatları şu şekildedir:

Bir önceki yani 2020 yılının ikinci çeyreğindeki “Elektrik Faturalarına Esas Tarife Tablolarına” göre Faaliyet Bazlı Elektrik Satış Fiyatları şu şekildeydi:

EPDK’nın 30.06.2019 tarihinde yayınladığı “Elektrik Faturalarına Esas Tarife Tablolarına” göre Nihai Elektrik Satış Fiyatları şu şekildedir:

Bir önceki yani 2020 yılının ikinci çeyreğindeki “Elektrik Faturalarına Esas Tarife Tablolarına” göre Faaliyet Bazlı Elektrik Satış Fiyatları şu şekildeydi:

Bu sayfadaki fiyatlar EPDK tarafından açıklanan ulusal tarife birim fiyatlarıdır. Serbest tüketiciler için serbest piyasa elektrik fiyatlarına https://encazip.com/elektrik-fiyatlari sayfasından ulaşabilirsiniz.

Elektrik kW Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

Tüm elektrik aboneleri elektrik kullanırken 5 kalemden oluşan giderlere ücret ödemektedir. Elektrik tüketiminde yer alan bu 5 kalemin toplamı fatura tutarımız olarak hesaplanmaktadır. Fatura tutarı şu şekilde hesaplanmaktadır:

-Vergi ve Fonlar Hariç Tükettiğimiz Elektriğin Fiyatı (Enerji Bedeli)

Enerji Bedeli (TL)= Birim Elektrik Fiyatı (TL/kWh) x Toplam Elektrik Tüketimi (kWh)

Birim Elektrik Fiyatı EPDK tarafından 2019 yılı Temmuz ayı Tek Terimli Mesken Abonesi görevli tedarik şirketi kullanıcılar için 49,8648 kuruş/kWh olarak belirlenmiştir. (Her abone “Elektrik Faturalarına Esas Tarife Tabloları”dan kendi birim elektrik fiyatını tespit etmeli)

-Toplam Elektrik Dağıtım Bedeli Hesaplama

Toplam Elektrik Dağıtım Bedeli (TL) = Birim Elektrik Dağıtım Bedeli (TL/kWh) x Toplam Elektrik Tüketimi (kWh)

Birim Elektrik Dağıtım Bedeli EPDK tarafından 2019 yılı Temmuz ayı Tek Terimli Mesken Abonesi için EPDK tarafından 2019 yılı Temmuz ayı Mesken Abonesi için 0,171147 TL/kWh olarak belirlenmiştir. (Her abone “Elektrik Faturalarına Esas Tarife Tabloları”dan kendi birim elektrik fiyatını tespit etmeli)

-Enerji Fonu Bedeli

Elektrik kullanımında %1 oranında Enerji Fonu bedeli belirlenmiştir.

Enerji Fonu Bedeli (TL)= Enerji Bedeli x 0,01

-Elektrik Kullanımında TRT Payı

Elektrik kullanımında %2 oranında TRT Payı belirlenmiştir.

TRT Payı Bedeli (TL) = Enerji Bedeli x 0,02

Enerji Tüketim Vergisi (veya Belediye Tüketim Vergisi) Tutarı

Elektrik kullanımında %5 oranında Enerji Tüketim Vergisi belirlenmiştir.

Elektrik Tüketim Vergisi Tutarı (TL) = Enerji Bedeli x 0,05

Elektrik Faturası Tutarı =
Enerji Bedeli + Dağıtım Bedeli + Enerji Fonu Bedeli + TRT Payı Bedeli + Enerji Tüketim Vergisi Bedeli

En basit haliyle elektrik faturası tutarı bu şekilde hesaplanmaktadır. Bunlar dışında, belirlenen güç aşımı değerlerinin üzerine çıkılması gibi ekstrem durumlar olduğunda faturalara başka kalemler de eklenmektedir


3 yorum

 • irfan pamuk dedi ki:

  MERHABA
  2 yıldır oturduğum ve kiracı olduğum dairede elektrik faturası gelmiyor herkesin sayacı ayrı fakat iskan alınmadığından fatura gelmiyor. bu gün elektrik şirketinden gelip sayaçları okudular
  T 5769
  T1 2491
  T2 1511
  T3 1766 olarak bir kağıt verdiler. bunları dağıtım şirketine gidip ödemesini yapın dediler ve cezalı ödeyeceğimi bildirdiler. bu bilgilere göre kaç tl fatura ödemem gerekiyor. cezalı ve cezasız olarak fatura ne kadar olur. birde cezalı kısmı mütahitin ödemesi gerekmiyor mu? bilgilendirirseniz çok sevinirim. bu şekilde 22 kişiyiz binada şimdiden teşekkür ederim.

 • Suleyman dedi ki:

  Aynisi basina gelmis insanlar taniyorum ceza 113 bin tl ama mahkemeye verirseniz mutahiti bu fiyat 6 7 bine kadar indirgeniyo siz kacak elektrik kullaniyodunuz ve sonuclari bunlar bir an once mahkemeye basvurun sahitlerinizi alin evrak belge cikarin biraz masrafli mahkeme ama ne kadar beklerseniz okadar faiz artisi olur bilginiz olsun..
  Not! Avukata danisin..

 • Ferhan dedi ki:

  Müteahhit ilgilenmeyince böyle oluyor maalesef. Iskân alinmayan binalarda sayaç olsa bile fatura toplu olarak geliyor. Son endekslere göre herkesin ayrı ayrı hesaplama yapilacak . Kim kaç kilowat harcamış ona göre hesaplanacak. Ve ortak kullanim da bunun içinde o ayri hesaplanip âidatlardan ödenecek. Asansör , otomat , aydinlatma gibi.
  Müteahhitler kurnaz , üçkâğitçi olursa çok zor durumda kalabiliyor insan. Bütün apartman mahkemeye başvurun bence.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.