30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Elektrik Depolama Tesislerinin Teknik Kriterleri Duyuruldu

ANKARA (Enerji Portalı) – Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) tarafından elektrik depolama tesislerinin teknik kriterleri hakkında duyuru yayımlandı.

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ), elektrik depolama tesislerinin şebeke bağlantısı, SCADA ile izlenmesi ve yan hizmetler kapsamında kullanılmasına dair teknik kriterlerin yer aldığı doküman yayımladı. Dokümanda yer alan amaç, kapsam ve dayanak kısmı ise şu şekilde:

Amaç

MADDE 1 – (1) Bu teknik kriterlerin amacı;  elektrik depolama tesislerinin iletim sistemine bağlantısı, SCADA ile izlenmesi ve yan hizmetlere katılımına dair teknik kriterlerin belirlenmesidir.

Kapsam

MADDE 2 – (1) Bu teknik kriterler;  elektrik depolama tesislerinin iletim sistemine bağlantısı, SCADA ile izlenmesi ve yan hizmetlere katılımına dair teknik gereklilikleri kapsar.
(2) Pompaj depolamalı hidroelektrik santraller ile enerji kesintisi sırasında kullanılmak üzere tesis edilen kesintisiz güç kaynakları bu teknik kriterlerin kapsamı dışındadır.

Dayanak

MADDE 3 – (1) Bu teknik kriterler, 14/3/2013 tarihli ve 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu, Elektrik Piyasası Yan Hizmetler Yönetmeliği, Elektrik Piyasası Bağlantı ve Sistem Kullanım Yönetmeliği, Elektrik Şebeke Yönetmeliği, Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliği ve Elektrik Piyasasında Depolama Faaliyetleri Yönetmeliğine dayanılarak hazırlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.