30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.

Elektrik Dağıtımı ve Perakende Satış Yönetmeliğinde Değişiklik

İSTANNBUL (Enerji Portalı) – Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) “Elektrik Dağıtımı ve Perakende Satışı”na ilişkin hizmet kalitesi yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı.
EPDK’nın, “Elektrik Dağıtımı ve Perakende Satışı”na ilişkin hizmet kalitesi yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik, bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre,  yönetmeliğin 8’inci maddesinin birinci fıkrasında, “Dağıtım şirketi, dağıtım sisteminin tümünü veya bir kısmını etkileyen uzun ve kısa kesintileri kaydeder. Sadece uzun kesintiler bildirimli ve bildirimsiz kesinti olarak sınıflandırılır. Kısa kesintiler bildirimsiz kesinti olarak değerlendirilir.” şeklinde değiştirildi.

Dağıtım şirketi, dağıtım sisteminde meydana gelen kesintileri, kesintinin kaynağına göre; “İletim, dağıtım-OG, dağıtım-AG, kesintinin süresine göre; uzun,  kısa, kesintinin sebebine göre; mücbir sebep, güvenlik, dışsal, şebeke işletmecisi, kesintinin bildirimli olup olmadığına göre; bildirimli, bildirimsiz, şeklinde sınıflandırarak kaydeder.”

Kesintilerin başlangıç ve bitiş zamanının belirlendiği yönetmelik değişikliğinde,  “Aynı Yönetmeliğin geçici 3’üncü maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.” Buna göre, “Şebeke bağlantı modelini AG seviyesini de kapsayacak şekilde genişletir ve dağıtım sisteminde meydana gelen veya dağıtım sistemini etkileyen kesintiden etkilenen AG kullanıcıların sayısı tedarik sürekliliği kayıt sistemi tarafından OG ve AG şebeke bağlantı modelleri kullanılarak belirlenir ve kaydedilir. OG seviyesinde kısa kesintilerin oluşabileceği noktaları kapsayacak şekilde tedarik sürekliliği uzaktan izleme sistemini kurar. Bu sistem vasıtasıyla OG seviyesinde meydana gelen kısa kesintileri tespit eder ve tedarik sürekliliği kayıt sistemi aracılığıyla 8 inci maddede belirtildiği şekilde kaydetmeye başlar.” Değişiklik Yapılan Yönetmelik İçin Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir