30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Elektrik Dağıtımda 3 Mesleğe Belge Zorunluluğu Getirildi

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Elektrik dağıtım sektöründeki “Elektrik Dağıtım Şebekesi İşletme Bakım Görevlisi (Seviye 4), Röle Görevlisi (Seviye 4) ve Elektrik Dağıtımı SCADA Operatörü (Seviye 5)” mesleklerine, tehlikeli ve çok tehlikeli meslekler grubunda yer alması sebebiyle, Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirildi.

“Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ” Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu tebliğ ile, “Elektrik Dağıtım Şebekesi İşletme Bakım Görevlisi (Seviye 4), Röle Görevlisi (Seviye 4) ve Elektrik Dağıtımı SCADA Operatörü (Seviye 5)” mesleklerine Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilmiş oldu.

Konuyla ilgili memnuniyetlerini dile getiren ELDER (Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen, “Elektrik dağıtım sektöründe insan gücünün nitelikli hale getirilmesi ve hizmet kalitesinin uluslararası standartlara ulaşması amacıyla Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ile imzalanan protokolle, sektörde icra edilen mesleklerin standartlarının ve yeterliliklerinin hazırlanmasına ELDER olarak katkı sağladık. Sektörümüzün tehlikeli ve çok tehlikeli işler kapsamında olması itibariyle, çalışanlarımızın mesleki yeterlilik belgesi almaya hak kazanması ile birlikte iş güvenliği ve nitelikli iş gücünün sürekliliği sağlanacak.” dedi.

“Sahada iş sağlığı ve güvenliği bilinci ile nitelikli iş gücünün sürekliliği sağlanırken, yapılan işin kalitesi de yükselmiş olacak.”

Çeçen, elektrik dağıtım sektörünün tehlikeli ve çok tehlikeli meslekler sınıfında olduğunu vurgulayarak, “Son yayımlanan tebliğ ile elektrik dağıtım sektöründeki 3 mesleğe mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirildi. Bu, sektörümüz adına oldukça sevindirici bir haber. Belge zorunluluğu sayesinde çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri ile teknik eğitimlerine ağırlık verilecek. Dolayısıyla sahada iş sağlığı ve güvenliği bilinci ile nitelikli iş gücünün sürekliliği sağlanırken, yapılan işin kalitesi de yükselmiş olacak.” diye kaydetti.

Elektrik dağıtım sektöründe her geçen gün hizmet kalitesinin arttığına dikkati çeken Çeçen, Avrupa Birliği ‘VOC-TEST Merkezleri II. Hibe Programı’ kapsamında kurulan ELDER Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği İktisadi İşletmesi – Mesleki Yeterlilik Personel Belgelendirme Merkezi (ELDER MYM)’nin MYK tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşu (YBK) olduğunu anımsatarak, kapsamlarında 10 meslek bulunduğunu, bu mesleklerin standartlarının ve yeterliliklerinin hazırlanmasında da katkıda bulunduklarını dile getirdi.

Çeçen, sektörde icra edilen mesleklerin tehlikeli ve çok tehlikeli olması sebebiyle teknisyen/tekniker diplomalarının sektörde çalışmaları için gerekli ama yeterli olmadığını belirtti. Sahada çalışmak üzere işe alınan teknisyen ve teknikerlerin en az 9-12 aylık bir iş başı eğitim sürecinden geçtiğini ifade eden Çeçen, “Mesleki yeterlilik belgesi, kişinin yaptığı işte tam anlamıyla yetkin olduğunu kanıtlıyor.” dedi.

Mesleki Yeterlilik Belgesi almak üzere sınava başvuran adayların, sınav sonucunda belge almaya hak kazanmaları halinde, sınav ücretinin 873,45 TL’lik kısmı işsizlik fonundan karşılanacağı bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.