30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Elektrik Alım Sözleşmeleri İle 13,4 GW Temiz Enerji Kullanımı Gerçekleştirildi!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Forbes yazarlarından Mike Scott, BloombergNEF (BNEF)’in verilerine dayanarak, şirketlerin 2017’de kırılan 6,1 GW’lik rekorun iki katına çıkarak, 2018’de elektrik alım sözleşmeleri (PPA) aracılığıyla yeni bir rekorla 13,4 GW temiz enerji aldığını gösterdiğini ifade etti.

Forbes yazarlarından Mike Scott, BloombergNEF (BNEF)’in verilerine dayanarak, şirketlerin 2017’de kırılan 6,1 GW’lik rekorun iki katına çıkarak, 2018’de elektrik alım sözleşmeleri (PPA) aracılığıyla yeni bir rekorla 13,4 GW temiz enerji aldığını gösterdiğini ifade etti.

Scott Kurumsal Enerji Piyasası Görünümü çalışmasına dikkat çekerek:

“Kurumsal Enerji Piyasası Görünümü, 21 farklı ülkedeki 121 şirketin geçen yıl yenilenebilir enerji satın almak için imza attığını ortaya koyuyor. Bu satın alımların %60’ından fazlası ABD tarafından yapıldı. Ancak, sektörün diğer pazarlarda da hızla büyümeye hazır olduğuna dair işaretler var.” dedi.

Scott, Facebook’un 2,6 GW kapasite tedarik ederek bugüne kadarki en büyük bireysel alıcı olduğunu dile getirerek, “Teknoloji şirketleri veri merkezlerini yönetmek için çok fazla enerji kullanıyor, bu yüzden temiz enerjinin en büyük alıcıları haline gelerek kurumsal tedarik sektöründe çalışmayı başardılar.” diye belirtti.

Scott, dikkate değer bir diğer gelişmenin ise küçük enerji firmalarının etkinliği olduğunu ifade etti. Scott, bu firmaların ABD’nin talebinin %31’ini oluşturuyor ve elektrik taleplerini topladığını ve bir PPA imzalarken, daha güçlü bir bilanço, muhasebe ve yasal nüanslar konusunda uzmanlık sunabilecek daha büyük, daha deneyimli bir alıcı ile ortaklıktan faydalandığını aktardı.

Yazının tamamına kaynak kısmını tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Forbes

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.