30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
Reklamı kapat

Elbistan’a Yeni Bir Termik Santral Kurulması İçin Çalışmalar Sürdürülüyor

KAHRAMANMARAŞ (Enerji Portalı) – Anadolu Enerji Üretim A.Ş., Elbistan’a bağlı Büyükyapalak, Küçükyapalak, Çatova ve Eldelek mahallerini içine alan bölgede kurmayı planladığı termik santral ve kömür ocağı projesi için 1 yıllığına durdurulan ÇED sürecini yeniden başlattı.

Anadolu Enerji Üretim A.Ş., Elbistan’a bağlı Büyükyapalak, Küçükyapalak, Çatova ve Eldelek mahallerini içine alan bölgede kurmayı planladığı termik santral ve kömür ocağı projesi için 1 yıllığına durdurulan ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) sürecini sürenin dolmasına 2 ay kala yeniden başlattı. Anadolu Enerji Üretim A.Ş.,Elbistan’a bağlı Büyükyapalak, Küçükyapalak, Çatova ve Eldelek mahallerini içine alan bölgede kurmayı planladığı 500 MW kurulu güce sahip olacak termik santralin ÇED süreci geçtiğimiz Ocak ayında durdurulmuştu. Firmaya rapordaki eksiklerin giderilmesi için süre verilmişti. Anadolu Enerji Üretim A.Ş., Kahramanmaraş Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne eksiklerini gidererek geçtiğimiz günlerde tekrar başvurdu. Başvurusu olumlu bulunan yeni dosyada, Açık Kömür İşletmeciliği projesinin kapasitesinin 400.000 ton olması planlandığı, proje alanının çalışma şartları, projenin çevreye etkileri, pazar durumu bir arada değerlendirildiğinde yer seçimi konusunda daha uygun bir alternatifin oluşturulamadığının altı çizildi. Küçükyapalak ile Büyükyapalak mahalleleri arasına kurulması planlanan tek üniteli termik santralin, daha yüksek teknolojili Akışkan Yataklı Yakma Sistemi ile çalışan bir santral olacağı bildirildi. Projede yer alan kömür sahasının ise Alembey, Çatova, Akören, Eldelek, Küçükyapalak ve Büyükyapalak mahallerini kapsayacağı belirtiliyor.

Ekonomik ömrü 30 yıl olarak belirlenen santralin inşaatının 40 ayda tamamlanması öngörülüyor…

Kurulması planlanan santralde kuru tip Baca Gazı Desülfirizasyon (BGD) ve Elektrostatik filtre sistemi gibi yeni teknolojilerin de kullanılacağı gelen bildiriliyor. Ekonomik ömrü 30 yıl olarak belirlenen santralin inşaatının 40 ayda tamamlanması öngörülüyor. Santral üretilecek enerji miktarının ise yıllık 3,5 GW/h olması hedefleniyor.

2 milyar 700 milyon lira proje maliyeti olan santralin yapım sürecinde yaklaşık 1500, işletme sürecinde ise 500 kişinin istihdam edileceği planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir