30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Elbistan Belediyesi, Tüm Parklarını GES İle Aydınlatacak!

KAHRAMANMARAŞ (Enerji Portalı) – Elbistan Belediyesi parklarda Güneş Enerji Sistemi (GES) kullanmaya başladı. Başlatılan bu uygulama ile elektrik giderlerinin düşürülmesi amaçlanıyor.

Elbistan Belediyesi’nce ilçe genelinde yeni yapılan beş park ve daha önce tamamlanan 2 parkta uygulamaya geçen GES ile aydınlatma ücretsiz hale getirildi.

GES Projesi hakkında Elbistan Belediyesi’nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

“İlçemize yeni yapılan beş park ve daha önce tamamlanan iki parkta güneş enerjili sistemi devreye aldık. Belediyemize ek yük getiren, park aydınlatmasına gelen faturalara güneş enerjili çözüm bulduk ve uygulamaya koyduk. Uygulamaya koyduğumuz bu proje ile çevreye duyarlı enerji üretimi yapıyoruz. Doğal hayattan yararlanıyor ve yüksek elektrik tüketim bedelinden kurtulmuş oluyoruz. güneş enerjisinin önemli olan tarafı ise uzun ömürlü ve sağlıklı bir teknoloji olmasıdır. Bu uygulama ile gündüz enerji biriktiren sensörlü sistemlerimiz, hava kararması ile devreye giriyor ve sabah gün ışıyana kadar aydınlatma görevini sürdürüyor.

GES Projesi sonrası yaptığımız analizlerde elektrik faturalarında ciddi bir düşüşün olduğunu gördük. Önümüzdeki günlerde ilçemiz genelinde bulunan tüm parklarda bu uygulamaya geçeceğiz. Bu sayede belediyemizi büyük bir giderden kurtarmış olacağız.”

“Hayata geçirdiğimiz güneş enerjisi sistemi ile temiz enerji kültürünü yaygınlaştırmak ve diğer yerel yönetimlere örnek olmak istiyoruz.”

Elektrik kesintisi olsa bile, sistem sayesinde hiçbir parkımızda elektrik kesintisi yaşanmayacağına dikkat çeken belediye yetkilileri proje hakkında şunları paylaştı:

“Belediye kaynaklarını tasarruflu kullanmamız gerekiyor. Bu düşünceden yola çıkarak var olan bir kaynağı yani Güneş’i kullanarak aydınlatma yapıyoruz. Güneşi kullanarak fatura yükünden artık kurtulduk. Elde ettiğimiz kar ile diğer parklarımıza da güneş enerjisi sistemi kuracağız. Çevre sorunlarına neden olmaması, temiz ve güvenilir olması ve tükenme olasılığının az olması gibi nedenlerle, güneş enerjisini tercih ettik. Hayata geçirdiğimiz güneş enerjisi sistemi ile temiz enerji kültürünü yaygınlaştırmak ve diğer yerel yönetimlere örnek olmak istiyoruz.

Parklara kurulan güneş enerjisi panelleri, güneşten alınan ışık enerjisini içindeki sistemle bataryalarda elektrik olarak depoluyor. Daha sonra bataryalardan da akşam saatlerinden sabaha kadar aydınlatma sağlanıyor. Ortalama 10 saat sağlıklı aydınlatma yapılan sistem, kış şartlarına uygun olarak tasarlandı.”

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.