30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


El Salvador’un Yenilenebilir Enerjideki Kilit Oyuncusu: Jeotermal Enerji

ISTANBUL ( Enerji Portalı ) – El Salvador, IRENA ile yaptığı anlaşma ile yenilenebilir enerjideki gücünü Jeotermal Enerji ile besleyecek.

Geçen günlerde, El Salvador ile Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı ( IRENA ), Orta Amerika’nın iklim ve ekonomi kalkınma hedeflerini desteklemek için yakın bir şekilde çalışmalarını sağlayacak bir çerçeve anlaşması imzaladı. Anlaşma, IRENA’nın 12. kurulu sırasında El Salvador Meclis Başkanı ve Dışişleri Bakanı Alexandra Hill Tinoco ile Genel Müdür Francesco La Camera tarafından imzalandı.

Bakan Hill’in anlaşma sonrası yaptığı açıklamada “El Salvador, IRENA’nın Orta Amerika’daki bölgesel programlarının uygulanmasında kilit bir ortak ve Küresel Jeotermal İttifak’ta aktif bir oyuncu. Bu işbirliği anlaşması, ulusal karbondan arındırma planlarımızı destekleyecek ve yenilenebilir enerji projelerinin finansmanını artıracaktır. El Salvador, jeotermal enerjinin gelişimine katkıda bulunacak ” dedi.

Anlaşmaya göre IRENA ve El Salvador, yakın zamanda yayınlanan Yenilenebilir Hazırlık Değerlendirmesi (RRA) kapsamında ortaya konan tavsiyelerin ve COP26’da sunulan güncellenmiş Ulusal Olarak Belirlenmiş Katkıların enerji bileşeninin uygulanması için çalışacak. IRENA ve El Salvador, ülke hedeflerine ulaşmak için çalışırken finansmana uygun ulusal projeleri belirlemek için Enerji Geçişini Hızlandırıcı Finansman (ETAF) Platformu çerçevesinde de işbirliği yapacak.

Son zamanlarda, El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, El Salvador’un ülkeyi endüstriyel bir dijital ekonomi merkezine dönüştüren bitcoin madenciliği için jeotermal kaynaklarının kullanımını teşvik edeceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.