30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Eksim, Rüzgar Enerjisi Yatırımı İçin Nordex ile Anlaştı

UKRAYNA (Enerji Portalı) – Eksim Enerji, Ukrayna’nın Skole bölgesinde 67.2 MW kurulu gücünde rüzgar enerjisi santrali inşa etmek üzere Nordex ile anlaşmaya vardı.

Eksim Holding’in Türkiye’nin en büyük rüzgar enerjisi yatırımcıları arasında yer alan yüzde 100 yenilenebilir enerji şirketi Eksim Enerji, Ukrayna’da 67.2 MW kurulu güce sahip Skole Rüzgar Enerjisi Santrali yatırımı için Nordex ile anlaşmaya vardı. Anlaşma 15 senelik “Premium Service” hizmetini de kapsıyor.

Ukrayna’nın Skole şehri yakınlarında gerçekleştirilecek projede 14 adet N149/4.0-4.5 türbin Nordex tarafından tedarik edilecek. Projede yüksek emre amadelik hedefiyle soğuk iklim koşulları göz önüne alınarak “Cold Climate Version” türbinleri kullanılacak. Türbinlerin dikimine Şubat 2022’de başlanması planlanan Skole Rüzgar Enerjisi Santrali’nin Haziran 2022 itibariyle Ukrayna ulusal şebekesine temiz enerji sağlamaya başlayacağı öngörülüyor.

Eksim Türkiye’de 8 rüzgar santraliyle temiz enerji üretiyor

Eksim Enerji Genel Müdürü Sabahattin Er projenin imza töreninde şunları kaydetti:  

“Rüzgar enerjisi yatırımlarımıza bir yenisini ekleyeceğimiz için gurur duyuyoruz. Skole Projesi’ne yaklaşık 1.5 senedir emek veriyoruz. Ukrayna bizler için enerji alanında yeni bir pazar olsa da aslında Eksim Holding’in yıllardır dış ticaret yaptığı bir ülke. Grup olarak bu projeyi de başarıyla bitireceğimizden şüphemiz yok. Uzun yıllardır Türkiye’de birlikte çalıştığımız türbin tedarikçimiz Nordex, Ukrayna’da da bizlere tam destek sağlayarak projemizin tedarik sözleşmesini tamamlamıştır.”

Er’in verdiği bilgiye göre, 2011 senesinde başladığı rüzgar yatırımlarına hız kesmeden devam eden Eksim, bugün itibariyla Türkiye’de 8 farklı tesiste toplam 451 MW aktif kapasiteyle Türkiye’ye temiz enerji sağlıyor. Eksim Enerji, kurulu güç itibariyla Türkiye’nin en büyük rüzgar enerjisi yatırımcıları arasında yer alıyor.

“Eksim ile işbirliğimizi Ukrayna’ya taşımamız memnuniyet verici”

Nordex Türkiye Genel Müdürü Habib Babacan ise şunları söyledi:

“Eksim ile işbirliğimizin 10. yılını tamamladık. 2011’den beri süre gelen bu işbirliğinde Nordex, Eksim’in rüzgar enerjisinde büyümesine, Eksim ise Nordex’in Türkiye pazarında büyümesine destek oldu. Bu 10 yıllık işbirliğinin Skole Projesi’yle taçlandırılması, Nordex’in Eksim’e Türkiye dışındaki ilk rüzgar projesine destek sağlaması memnuniyet verici. Eksim’in bundan sonra yapacağı yurtdışı rüzgar yatırımlarına bir başlangıç olmasını temenni ediyorum. Skole Projesi’nin hayırlı olmasını diler, Eksim’e, Nordex’e olan güvenlerinden dolayı tekrar teşekkür ederim.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.