30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EkoRE Ukrayna’da Güneş Enerji Sistemi kurulumu için gerekli anlaşmayı sağladı

Yenilenebilir enerji için EkoRe Ukrayna’da güneş enerjisi sistemlerinin Ukraynada kurulmasına istinaden çalışmalar anlaşma ile sonuçlandı.

GES’in Ukraynada kurulmasına istinaden EkoRE ile Ukrayna’nın Özi (Ochakov) şehri yönetimi arasında iyi niyet anlaşması imzaları atıldı. Kurulması düşünülen GES Toplamda 15 MW kurulu gücünde zemine monte olarak şekilde projelendirilecek.

Yapımı EkoRE tarafından üstlenilecek GES’in gerçekleşebilmesi için Ukrayna’daki mevcut yasal düzenlemeler 2019 yılına kadar devreye girecek olan GES’lere 2030’a değin kadar kilovat-saat başına 15 avro-sentlik alım garantisi temin ediyor. Tüm dünyada olduğu gibi Ukrayna’da yenilenebilir enerji kaynakları üzerine yatırım yapmayı hedefliyor. Mevcut durumda Ukrayna’nın yenilenebilir enerji kaynaklarındaki yüzdesel payı yok denecek kadar az.

Ukrayna’da kullanılan Enerjinin yerel bakanlığından verilen bilgilere göre %30’luk kısmı kömürden sağlanıyor. devamında %28,9 ile doğal gaz ve %25,5 ile nükleer enerji kaynaklarında sağlanıyor. EkoRE Ukranyada kurulacak GES ile aslında yüzdesel anlamda küçük bir pay enerji sağlayacak olsa da ilerleyen hedefler doğrultusunda daha büyük yenilenebilir enerji sistemlerininde Ukraynada kurulmasının önü açılmış olacak.

Ukrayna Yenilenebilir Enerjisi Payının Yüzde 25’e Gelmesini hedefliyor

 

Uzun soluklu hedeflerde şu an %1 in dahi çok altında olan yenilenebilir enerji kaynaklarının Ukrayna hedefleri arasındaki yeride oldukça önemli. Çünkü Ukrayna yenilenebilir enerji kaynaklarının enerji tüketimindeki payını 2020 yılında % 10, 2035 yılında ise % 25 oranına çıkartmak gibi iddialı hedefleri mevcut.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.