30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EKB’lerin Denetimini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapacak

ANTALYA (Enerji Portalı) – Makina Mühendisleri Odası (MMO) Antalya Şube Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu, EKB düzenleme çalışmaları denetiminin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ait olacağını belirtti.

Şube Başkanı Hamamcıoğlu, 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle binaların satışı ya da kiralanmasında “Enerji Kimliği Belgesi (EKB)” zorunluluğu olacağını anımsatarak daha kaliteli ve doğru EKB düzenlenebilmesi için denetimlerin en kısa zamanda başlayacağını söyledi.

Şube Başkanı Hamamcıoğlu, EKB vermeye yetkili kuruluşların bu belgelerin düzenlenmesi ile ilgili faaliyetlerinin denetiminin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ait olacağını ifade ederek, “EKB vermeye yetkili olanlardan yetkilerini kötüye kullandıkları veya gerçeğe aykırı belge düzenledikleri tespit edilen enerji verimliliği danışmanlık şirketleri Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na, diğer gerçek veya tüzel kişiler ise ilgili meslek odasına bildirilerek, haklarında yapılacak inceleme ve soruşturma sonuçlanana kadar bunların EKB verme yetkileri askıya alınacak. Bakanlık tarafından yapılan bildirimler sonucunda, serbest müşavirlik ve mühendislik hizmetleri belgesi veya 5627 sayılı Kanun kapsamında aldıkları yetki belgesi iptal edilenlerin veya bu belgeleri bir yıl içinde 3 defa askıya alınanların EKB verme yetkileri de bir daha verilmemek üzere iptal edilecek. Bu kapsamdaki eğitimlerle ilgili usul ve esaslar da Bakanlık tarafından yürürlüğe konulacak tebliğ ile düzenlenecek. Yönetmelikte ayrıca, mevcut binalarda gerçekleştirilecek ısı yalıtımı faaliyetinden önce uygulayıcı firma ile bina sahibi veya sahibi adına hareket etmeye yetkili kişi arasında asgari hüküm ve şartlar da sözleşmeyle sağlanacak” diye bildirdi.

Kaynak: Hürriyet Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.