30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EİGM, 2019 Yılı Enerji Etütlerinin Yapılması Gerektiğini Anımsattı!

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji İşleri Genel Müdürlüğü, etüt yapmakla yükümlü olan endüstri ve bina işletmecilerine 2019 yılı etütlerini yapmalarını anımsattı.

Enerji İşleri Genel Müdürlüğü, etüt yapmakla yükümlü olan endüstri ve bina işletmecilerine 2019 yılı etütlerini yapmalarını anımsattı.

Enerji Verimliliği Kanunu’na göre, yıllık toplam enerji tüketimi 5.000 TEP ve üzeri olan endüstriyel ile toplam inşaat alanı 20.000 m2’nin üzerinde olan hizmet sektöründe faaliyet gösteren binalarda etütü yapması veya yetkili şirketlere yaptırılması zorunluluğu bulunmaktadır. Kanuna göre, bu etütlerin her dört yılda bir de yenilenmek zorundadır. Yapılan etüt raporlarının ve belirlenen önlemlere ilişkin uygulama planlarının birer sureti de Enerji İşleri Genel Müdürlüğü’ne gönderilmesi istenmektedir.

Enerji İşleri Genel Müdürlüğü (EİGM), bu yükümlülüğü belirterek, etüt yapmakla yükümlü olan endüstri ve bina işletmecilerine 2019 yılı etütlerini yapmalarını anımsattı.

18/04/2007 tarihli ve 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu uyarınca etüt işlemlerini yaptırmayanlar için şu cezalar uygulanmaktadır:

  • Mevzuat hükümlerine uymayan yetkilendirilmiş üniversiteler, meslek odaları ve EVD’ler için; yetki belgesi iptaline varan idari yaptırımlar,
  • Yetkilendirmeler, uygulamalar ve destekler konularında istenen bilgileri vermeyenler için; 2019 yılı itibarıyla 27.901 TL, yerinde inceleme imkanı tanınmaması halinde ise 139.542 TL idari para cezası,
  • Diğer konularda bilgi vermeyenler için; 2019 yılı itibarıyla 1.347 TL idari para cezası,
  • Enerji yönetimi ile ilgili tedbirleri uygulamayan, enerji yöneticisi görevlendirmeyen ve enerji yönetim birimi kurmayanlar için; 2019 yılı itibarıyla 55.808 TL idari para cezası uygulanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.