30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EIF Büyük Bir Katılım İle Başladı!

ANKARA (Enerji Portalı) – Bu yıl 11.’si düzenlenen Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı büyük bir katılım ile bugün başladı.

Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı (EIF)’nın enerji sektörünün yurtiçi ve yurtdışındaki önemli temsilcilerini bir araya getirmesi bekleniyor. Bu yıl “ENERJİNİ FARKET” ve “ENERJİNİ PAYLAŞ” mottosuyla gerçekleştirilecek fuarda 300’e yakın firmanın stant açması bekleniyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de kongreye iştirak ederek açılış konuşmasında yer aldı. Bakan Dönmez:

Bugün küresel petrol fiyatları arttığı zaman iki hafta içerisinde akaryakıt pompalarının, 3 ay ile 8 ay içerisinde doğalgaz fiyatlarına ve elektrik fiyatlarına sirayet edecektir. Bu döngüyü kırmamızın tek yolu yerli kaynak kullanımı oranımızı artırmaktır.“ dedi.

Bakan Dönmez, bu yıl içerisinde Türkiye’de bu kaynaklar bazında bazı istatistikleri de paylaşmak istediğini söyleyerek şunları ekledi:

Günlük yenilenebilir enerji üretimi oranlarında Haziran ayının ilk haftasında yüzde 45 ile çok yüksek bir orana geçmiştik. Rüzgar da yine rekor yılı oldu. Eylül ayının son haftasında rüzgar üretimi saatlik bazda yüzde 20’leri geçtiğini gördük. Yıllık bazda baktığımızda ortalama yenilenebilir kaynaklardan toplam üretimi aşağı yukarı yüzde 33- 34 olduğunu gördük. Zaman zaman saatlik bazda da yüzde 50’nin üzerine geçtiğimiz oluyor. Fakat bu ender dönemler maalesef tüm seneye yayılamıyor. Bugün elektrik şebekemizde belirli aylarda çok yüksek kapasite ile diğer aylarda ise daha düşük kapasitede çalışan yenilenebilir kaynaklardan etkileniyor.

“Altyapıların zamanında ve kaliteden ödün vermeden düşük maliyetle yapılması gerekmekte.”

Yerli kaynaklarımızdan linyitte, kömür santrallerimiz 2013 – 2018 döneminde en yüksek üretim oranlarını yakaladığını belirten Bakan Dönmez; “Bu sene yağışlar ve su seviyesi de iyi olsaydı belki de kullanım oranımız yüzde 55’lere ulaşacaktı. Ancak şu anda yüzde 50’ler seviyesinde. Yerli kömürden elektrik üretimi de son senelerdeki ortalamanın üzerinde. İnanıyoruz ki önümüzdeki dönemde daha iyi bir seviyeye ulaşmış olacağız. Tabi bu yatırımlar, altyapı olmadan tüketiciye kesintisiz bir şekilde erişmemiz mümkün değil. Bu altyapıların zamanında ve kaliteden ödün vermeden düşük maliyetle yapılması gerekmekte.” dedi.

Altyapı şirketlerinin yayıldıkları bölgelerdeki yaşam kalitesini ve konforunu en hızlı artıran şirketler olduğunu vurgulayan Dönmez konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Yerel yönetimler altyapı şirketlerine yardımcı olmalı. Yerel yönetimlerden ricamız şudur; eğer bu hizmetlerin hem kaliteli hemde düşük maliyetli olmasını istiyorsanız, siz de bazı maliyetlerinizi gözden geçirmek durumundasınız.”

“Yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili son derece önemli olan uluslararası çalışmalarımız da var”

Altyapı çalışmaları arz güvenliği açısından son derece önemli olan yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili uluslararası çalışmalarının olduğuna dikkatleri çeken Bakan Dönmez: “Geçtiğimiz haftalarda açılışını yaptığımız Star Rafinerisi projemiz bu projeler örnek olarak verilebilir. Son yıllarda devreye alınan en büyük modern Rafineri işletmelerimizden birisi oldu. Cari açığın azaltılması açısından önemli bir misyon üstlenmiş olacak. Bir diğer iyi gelişmemiz; doğalgaz sistemine vermiş olduğumuz günlük gaz miktarındaki iyileşme ve artış. Bugün itibariyle 300 milyon m3 giriş kapasitesine ulaştık. Bununla yaklaşık yüzde 20lik yedek rezerv marjı oluşturmuş durumdayız. Enerji sistemlerinde depolama ve yedek kapasite sistemleri olmazsa olmazlarımızdan biri. Doğalgaz depolarında da Tuz gölünde 1. Faz, Silivri’de 2. Faz ile yolumuza devam ediyoruz. Yer altı depolarında da bugün 43 milyon m3gün geri üretim kapasitemiz; Tuz gölü ve Silivri’deki genişleme yatırımları gerçekleştiğinde 105  milyon m3gün’ e çıkacak.” yorumunda bulundu.

“Ülkemizin maden kaynaklarını da gün yüzüne çıkarmak adına teknolojiden azami derecede faydalanıyoruz”

Alanya 1 kuyusu ile sondaja başlayan Fatih isimli sondaj gemisinin dünyada kendi sınıfının en iyileri arasında olduğunu, bununla yetinmeyip bir gemiyi daha hayata geçireceklerini söyleyen Dönmez: “Kullanılan son teknoloji ile arama çalışmaları ve buna bağlı üretim kapasitemiz artmış olacak. Ülkemizin maden kaynaklarını da gün yüzüne çıkarmak adına teknolojiden azami derecede faydalanıyoruz. Mili ve yerli politikalarımızla tüm hedeflerimizle koşar adımlarla ilerliyoruz.” dedi. Bakan Dönmez konuşmasını sonlandırırken vatandaşlara “Yaklaşan kış günlerinde kombi bakımları ve baca kontrollerinizi mutlaka yaptırın” uyarısında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.