30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EIF 2018 : ‘Enerji Depolama’ Alanında Yoğunlaşmak Gerekiyor

ANKARA (Enerji Portalı) – Ankara’da bu yıl 11’incisi düzenlenen EIF Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı’nda yapılan çalışmalar ile yurt içi ve dışından gelen bilim adamları ve konuklar arasında en çok ilgi gören konu “Enerji Depolama” oldu.

Bu yıl 8-9 Kasım tarihlerinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in de katıldığı, onursal başkanlığını Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, Kongre başkanlığını Avukat Çiğdem Dilek’in yaptığı EIF 2018’de, 300’ü aşkın  firma ile yaklaşık 15 bin delege yer aldı.

Kongrenin ikinci gününde gerçekleşen ‘Enerji Depolama Kongresi’nde çalışmalarını paylaşmak için yurt içi ve dışından bilim adamları ve konuklar bir araya geldi. Söz konusu kongrede ise şu konular konuşuldu:

  • Depolama Alanında Gelecek Teknolojiler
  • Enerji Depolamada Uluslararası Uygulamalar
  • Enerji Depolamada Mevzuat ve Teşvik Uygulamaları
  • Enerji Depolamada İş – Yatırım Modelleri

Büyük bir katılımla gerçekleşen EIF Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı 2018 sonuç bildirgesi yayınlandı.

Türkiye’de Enerji İlk Üç Sektörden Biri..

Yayınlanan sonuç bildirgesinde ülkelerin gelişimine, özellikle gelişmekte olan ülkelerin son yıllarda gösterdiği yüksek ivmeye paralel, enerjinin öneminin hızlı arttığı, tüm sektörler arasında ön plana çıktığı belirtildi. Son 10 yılda Asya ile Avrupa arasında önemli bir merkez olan Türkiye’de de enerjinin ilk üç sektörden biri haline gelmesinin bunun en önemli göstergesi olduğu vurgulandı.

Fosil Yakıtlar Önemsizleşecek, Kömür Kaynakları Hızla Değerlendirilmeli

Tüm gelişen ekonomilerde olduğu gibi Türkiye’de de yenilenebilir enerji kaynaklarının toplamdaki oranını hızla artırdığı, buna karşın fosil yakıtların önümüzdeki 10 yılda giderek önemsizleşeceği vurgulanan bildirgede,  Türkiye’nin büyük ölçekteki kömür kaynaklarını bu zaman diliminde hızla değerlendirmesinin önemine işaret edildi.

YEKA İhaleleri Türkiye’ye Uluslararası Boyutta Önem Kazandırdı

Bildirgede YEKA ihalelerine yurtdışından gelen ilgi ile EIF 2018’e bu yıl önceki yıllara göre uluslararası boyutta daha fazla yabancı katılımcı olmasının Türkiye’nin enerji sektöründe uluslararası boyutta önemini hızla arttırdığını gösterdiği vurgulandı. Uluslararası işbirliğinin hem Türkiye hem Dünya ölçeğinde geliştirilmesi için yapılacak çalışmaların yeni nesillerin temiz, aynı zamanda daha refah bir dünyada yaşanması için önemine işaret edilen bildirgede, bu kapsamda Enerji Depolama konusunun tüm katılımcıların ortak gündemi olduğuna dikkat çekildi.

Yayınlanan EIF 2018 sonuç bildirgesinde, temiz enerji kaynaklarına gösterilen ilginin sevindirici olmasına karşın, depolama konusunda henüz dünyanın beklenen adımı atamadığı, dolayısıyla sektörün hemen tüm temsilcilerinin depolama konusunda daha fazla yoğunlaşması, ARGE çalışmalarının artması, uluslararası yatırımların çoğalması gerektiğine işaret ettikleri belirtildi.

Kaynak: Yeni Bakış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.