30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EGE Üniversitesi’nden Örnek Bir Hibrit Proje Geliyor!

İZMİR (Enerji Portalı) – EÜ, Tıp Fakültesi Hastanesi’nin ısıtma, soğutma ve elektrik ihtiyacını karşılamaya destek olacak örnek bir hibrit projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Ege Üniversitesi (EÜ), enerji tüketim maliyetini azaltıp enerjinin verimli kullanımını sağlamak amacıyla EÜ Güneş Enerjisi Enstitüsü, Biyokütle Enerji Sistemleri ve Teknolojileri Merkezi (BESTMER), tarafından hazırlanan yaklaşık 35 milyon TL’lik projeyi Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’na gönderdiklerini açıkladı.

Güneş enerjisi, kojenerasyon ve trijenerasyon sistemlerinin yer alacağı hibrit bir proje olacak…

3 MW güneş enerjisi, 5 MW (2×1 MW + 6×500 kW) kojenerasyon ve 5 MW (4×1 MW + 2×500 kW) trijenerasyon sistemlerinin bir arada kullanılacağı sistemin, EÜ’nün yıllık yaklaşık 25 milyon TL’lik enerji maliyetini yarıya indirmesi öngörülüyor. EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Maliyetini 4,5 yıl gibi kısa sürede amorti edecek projenin ileriki aşamalarında güneş enerjisi sistemlerini üretebileceğimiz tesisi de kurmayı düşünüyoruz. Sistem ülkemizin ekonomisine de ciddi destek sağlayacak. Hem ekonomik hem de çevreci olması açısından projeye çok önem veriyoruz” dedi.

“Merkez yerleşkemiz ve hastanemizde kurulacak sistem kendini 4,5 yıl gibi kısa bir sürede amorti edecek.”

Rektör Budak,“Kısa süre önce kurulmasına rağmen BESTMER, önemli çalışmalara imza attı. Üniversitemizin 2017 enerji tüketim maliyeti elektrik ve doğalgaz olmak üzere yaklaşık 25 milyon TL. Bu ciddi bir rakam ve bilim insanlarımız bu maliyeti yüzde 50 oranında düşürmek amacıyla bir proje hazırladı. Merkez yerleşkemiz ve hastanemizde kurulacak sistem kendini 4.5 yıl gibi kısa bir sürede amorti edecek. Sonraki aşamalarda ise üretim hattını da oluşturmak istiyoruz” diye konuştu.

“Bu proje ile her yıl 50 lisansüstü öğrencinin, hücre, panel üretimi, sistem kurulumu ve sistem izlenmesi konularında uygulamalı olarak eğitim alması sağlanacak.”

Proje için üretim hattının kurulmasıyla “Milli ve Yerli GES” üretiminin gerçekleşmesi hedefleniyor. Böylece, her yıl 50 lisansüstü öğrencinin, hücre, panel üretimi, sistem kurulumu ve sistem izlenmesi konularında uygulamalı olarak eğitim alması sağlanması ve her yıl en az 200 ara elemanın, fotovoltaik sistemlerde üretimden kuruluma kadar olan süreçler için teknik eğitimi yapılacak. Hücre ve panel üretim proseslerini özel sektöre açarak, her bir ekipmanın Türkiye’de üretilebilmesine yönelik AR-GE, SANTEZ gibi projelerin hayata geçirilmesi hedefleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.