30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Efeler JES’e Altı Finans Şirketinden Destek Geldi

AYDIN (Enerji Portalı) – Efeler Jeotermal Enerji Santralleri (Efeler JES) ’nin kapasitesinin artırılması için altı finans kuruluşundan destek geldi.

Güriş Holding’in gurp şirketleri içerisinde yer alan Mogan Enerji Yatırım Holding’e bağlı Gürmat Elektrik’in Aydın’ın Germencik ve İncirliova bölgelerinde sahip olduğu Efeler Jeotermal Enerji Santralleri içerisinde kurulması planlanan 3 yeni santral için ulusal ve uluslararası finansmans şirketlerinden destek geldi.

Bahse konu jeotermal enerji santrali projesine Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB), İş Bankası (İB), Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye Sanayi ve Kalkınma Bankaı (TSKB), Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası (BSTDB) ve Çin Sanayi ve Ticaret Bankası Limited Şirketi (ICBC)’nden 350 milyon dolarlık finansman desteği geldi.

Bu yatırım için Gürmat Elektrik; AIIB’dan 100 milyon dolar, EBRD”den 60 milyon dolar ve BSTDB’den 20 milyon dolar alacak. İş Bankası proje için 90 milyon dolar, TSKB 50 milyon dolar ve ICBC Türkiye 30 milyon dolar kredi verecek.

Yeni eklenecek 100 MW’lık üç santral ile toplamda 8 santral olacak Efeler JES’in kurulu gücü 260 MW’a ulaşacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.