30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
  • DOLAR
    6,262
  • EURO
    7,0191
  • BIST
    86072
Solar Çatı Hesaplama Modülü
MENÜ

Efeler Belediyesi, 760 kW’lık GES’ini Devreye Aldı!

AYDIN (Enerji Portalı) – Efeler Belediyesi, tarafından Dalama’da kurulan Güneş Enerjisi Santrali (GES) düzenlenen törenle hizmete açıldı. 15 bin metrekarelik alanda kurulan tesisin kurulu gücünün 760 kW olduğu belirtildi.

Efeler Belediyesi, tarafından Dalama’da kurulan Güneş Enerjisi Santrali (GES) düzenlenen törenle hizmete açıldı. Açılış törenine, DP Aydın İl Başkanı Serhat Emanet, DP Efeler İlçe Başkanı Muzaffer Yılmaz, belediye meclis üyeleri ve adayları, Efeler Şehiriçi Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Okan Yalçın, Dalama Mahalle Muhtarı Oktay Güngör ve çevre mahallelerin muhtarları da katıldı.

Açılış töreninde konuşan Efeler Belediye Başkanı ve Demokrat Parti Başkan Adayı Mesut Özakcan, şunları kaydetti:

“Güneş enerjisi santrali dünyada teknoloji olarak da çok hızlı gelişen ve bu teknolojik gelişme ile verimliliği artan, son yıllarda en önemli enerji üretimi tesisi ve santrali haline geldi.

Avrupa ülkeleri bugün yüzde 60’a kadar ulaşan enerji ihtiyaçlarını yenilenebilir enerji dediğimiz rüzgar ve güneş enerjisinden elde etmek üzere çalışmalarını sürdürüyor. Almanya’da bile bugün itibarıyla 55 bin megavatlık elektrik enerjisi sadece güneş enerjisinden üretiliyor. 2020’ye kadar yüzde 60’a varan enerji ihtiyacını güneş enerjisinden elde etmek üzere nükleer santralleri kapatıyor.”

Projenin yapılma sürecinden de bahseden Başkan Özakcan, “Aslında iki yıl önce gerçekleştirebileceğimiz bir proje. Büyükşehir’den giden ‘yeri uygun değildir’ yazısından dolayı iki yıl gecikmeyle başladık. Çok kısa sürede de yaptık. Yüklenici kardeşimize de teşekkür ediyorum. Gece gündüz çalışarak 4 ay gibi kısa bir sürede tesisi gerçekleştirdiler. Belediyelere verilen 1 megavatlık lisanssız yetkimizi kullanarak 760 kilowatt enerji üreten bu tesisi gerçekleştirdik.” değerlendirmesinde bulundu.

Jeotermal santrallerin doğaya ve insan sağlığına verdiği zararları da anlatan Özakcan, “Bu coğrafyanın kıymetini bilmeliyiz. Gelecek nesillere daha sağlıklı bir çevre bırakmak hepimizin ortak görevi ve sorumluluğu.” görüşlerini aktardı.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir