30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EDF, 399 MW Brezilya FV Projesi İçin Finansman Aldı

BREZİLYA (Enerji Portalı) – Brezilya’nın Minas Gerais eyaletinde bulunan Pirapora güneş kompleksi, 2018’in ortalarında Brezilya şebekesine elektrik tedarik etmeye başladı.

Çin-Kanada ortaklı üretici Canadian Solar Inc. ve Fransız enerji tedarikçisi EDF’nin bir birimi olan EDF Renewables, Brezilya’daki 399 MW (DC) Pirapora güneş kompleksi için 1,39 milyar BRL (373 milyon ABD Doları) tutarında bir teminat sağladı.

İki şirket ortak bir basın açıklamasında, projenin ilk 191,5 MW’lık bölümü olan Pirapora I fabrikasının, Inter-American Development Bank (IDB) ve IDB Invest’in özel sektör kolundan 220 milyon BRL (59 milyon $) kaynak sağladığını söyledi. Bu yeni fonlar, Ağustos 2017’de iki şirket tarafından güvence altına alınanlara, Brezilya Kalkınma Bankası (BNDES) tarafından verilen 529 milyon BRL (142 milyon $) krediyi eklendiği anlamına geliyor.

Pirapora I ve Pirapora III sahaları 2017 yılının sonunda Brezilya şebekesine bağlanmışken, Pirapora II bu yaz aktif hale gelmişti…

Diğer yandan, Brezilya merkezli Banco do Nordeste ve Kuzeydoğu Anayasa Fonu, 115 MW kapasiteye sahip Pirapora kompleksinin ikinci bölümü için 366 milyon BRL (99 milyon $) kaynak sağlamayı kabul etti. İki şirket, Brezilya Ulusal İklim Fonu ve BNDES ‘in, projenin üçüncü bölümü olan 92,5 MW’ a yönelik olarak 271 milyon BRL (73 milyon $) daha elde etmiş oldu.

EDF’nin, Canadian Solar’dan Pirapora II projesindeki gibi her iki proje için %80 oranında bir pay aldığı gelen bilgiler arasında…

Projede EDF’nin  % 80’ine ve Canadian Solar’ın % 20’sine sahip olduğunu belirten ortak basın açıklamasında, Brezilya’nın hidro ve rüzgar enerjisi operatörü Omega Geração S.A’nın projeye % 50’lik bir pay almayı kabul ettiği ise hiç bahsedilmedi. Bunun nedeninin, bu anlaşmanın henüz kesinleşmemiş olması ve ilgili Brezilya makamlarının onayının halen beklemede olması olabileceği düşünülüyor.

Her üç tesis de Sao Paulo yakınlarındaki 380 MW’lık bir FV modül fabrikasının sahibi ve işletmecisi olan Canadian Solar tarafından sağlanan güneş modüllerini tercih ettiği görülüyor. Bunun nedeninin ise, yerel olarak üretilen FV bileşenlerini kullanan güneş enerjisi projeleri, Brezilya kalkınma bankası BNDES’in finansmanına erişim sağlayabilmesi olduğu düşünülüyor.

Kaynak: Pv Magazine

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.