30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EBRD’den İçtaş’a Finansman Desteği Geldi

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası tarafından IC Enerji Holding’in yenilenebilir enerji kolu olan İçtaş Sürdürülebilir Enerji Yatırımları şirketine 100 milyon dolarlık yatırım yapılacağı belirtildi.

Toplamda 400 megavat kapasiteli 10 hidroelektrik santralini portföyünde bulunduran İçtaş Sürdürülebilir Enerji Yatırımları, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD)’den gelecek fon ile 250 megavata kadar rüzgar enerjisi santralleri ve güneş enerjisi projelerine yatırım yapmayı planlıyor. Ayrıca, söz konusu fon Mersin’de bulunan Kadıncık Hidroelektrik Santrali özelleştirme ihalesinin kısmi finansmanında kullanılacak.

IC İçtaş Enerji başkanı Serhat Çeçen konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, IC İçtaş Enerji’nin Türkiye elektrik piyasasının serbestleşmeye başladığı ilk andan itibaren elektrik üretimi, dağıtımı ve perakende sektörlerinde Türkiye’nin önde gelen enerji kuruluşlarından biri olduğunu ifade etti.

Yenilenebilir enerji kaynak portföyünü büyüteceklerini belirten Çeçen, “Türkiye’nin zengin tabii kaynaklarının Türkiye’nin 2023 stratejisinde öngörüldüğü gibi elektrik üretiminde etkili ve verimli kullanılmasını sağlamayı görev edinmiş bulunuyoruz. Şeffaf kurumsal yönetim programları benimseyen, en son ve yeni teknoloji ve altyapı sistemlerince desteklenen IC-EBRD ortaklığı Türkiye’de güvenilir ve sürdürülebilir enerji çözümleri üretme mücadelesine devam edecektir. Değerleri bizimle örtüşen ve geleceğe ilişkin ihtirasımızı bizlerle paylaşan bir kurumla ortaklık kurmaktan fevkalade kıvançlıyız.” dedi.

EBRD Birinci Başkan Yardımcısı Jurgen Rigterink ise Türkiye’de örnek bir yöntemle bir ilke imza attıklarına dikkati çekerek, şu değerlendirmede bulundu:

“Süregelen politika reformu kapsamında yerel yönetimlere ortak olmanın yanında şimdi bir de yatırımcı olarak sahneye çıkıyoruz. İçtaş bünyesinde amaçlarımız kadar ihtiraslarımızı da paylaşan benzer zihniyette bir ortak bulduğumuz için memnunuz. Artık bir hissedar olarak firmayı yenilenebilir enerji üretiminde lider kuruluş olma yolunda büyütmek yegane hedefimiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.