30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EBRD’den Enerjisa’ya 125 Milyon Dolar Finansman!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından Enerjisa’ya Covid-19 dönemi sebebiyle 125 milyon dolar kredi verildi.

Covid-19 salgınının operasyonlar ve yatırım programı üzerindeki olumsuz etkisini öngören Türkiye’nin en büyük şehirlerine İstanbul ve Ankara‘ya da hizmet veren Enerjisa, aksaklıkları önlemek için proaktif olarak yeni fonlar talep etti.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Enerjisa‘ya 125 milyon dolar karşılığı Türk lirası finansman sağlayacak. EBRD‘den konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre:

Finansman, bankanın gelişmekte olan ekonomilerin alt yapı sağlayıcıları için başlattığı acil destek programı çerçevesinde sunuluyor. Buradaki amaç da yeni tip koronavirüs salgınına rağmen hayati hizmetlerin sunulmasını sağlamak.

Bu kapsamda, Covid-19 salgını kaynaklı belirsizlik döneminde, 21 milyon aboneye elektrik dağıtım hizmeti sunan şirketin yatırım planlarını uygulaması desteklenecek. Enerjisa‘ya sağlanacak finansman, bankanın Türk Lirası Günlük Referans Kur (TLREF) mekanizması kapsamında 125 milyon dolar karşılığı Türk lirası olarak verilecek.

Enerjisa Enerji Finans Direktörü Dr. Michael Moser şunları ekledi:

“Şirketimizin EBRD ile olan iyi ilişkisinden çok memnunuz. EBRD’nin dünya genelinde Covid-19 salgını sırasında oynadığı önemli rolün farkındayız ve çabalarını çok takdir ediyoruz. Ayrıca, işimizi korumak için önlemleri erken uygulamaya yönelik hızlı kararımızla gurur duyuyoruz ve bunu küresel krizin ortaya çıkmaya başladığı bir zamanda yapıyoruz. Enerji arzının her zaman güvence altına alınması, sadece Türkiye ekonomisi için değil, aynı zamanda nüfusun refahı için de son derece önemlidir. Bu özellikle Covid-19 zamanlarında geçerlidir. Bu nedenle en büyük önceliğimiz, güç dağıtım operasyonlarımızın ve yatırımlarımızın devamlılığını sağlamaktır.”

EBRD, Aralık 2019’da TLREF mekanizması kapsamında ilk krediyi, Enerjisa‘ya 100 milyon dolar karşılığı Türk lirası olarak sağlamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.