30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EBRD’den Enerji Verimliliğine 25 milyon Avro Kredi

İSTANBUL (Enerji Portalı) Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye’deki KOBİ’lerin finansmana olan erişimini genişletmek amacıyla QNB Finansbank’ın iştiraklerinden QNB Finansleasing’e 25 milyon avro  kredi sağladı. Böylece, bankanın KOBİ müşterilerinin yenilenebilir enerji yatırımları finanse edilecek.

Yatırım örnekleri arasında enerji verimliliği, su verimliliği, atık azaltma ve küçük ölçekli yenilenebilir enerji yatırımları yer alan kredi programında, Türkiye’de kaynak verimliliğinin ve yenilenebilir enerjinin genişletilmesini sağlayarak yeşil bir ekonomi kurmaya katkı sağlamak üzere uygulanıyor.

EBRD Birinci Başkan Yardımcısı Jürgen Rigterink ile QNB Finansleasing Genel Müdürü Metin Karabiber arasındaki imza töreni ile devreye giren 25 milyon avroluk EBRD kredisi, sürdürülebilir enerji yatırımları için; ticari bankalara ve finansal kiralama şirketleri ile kamu sektörüne 400 milyon avro değerinde finansman sağlanmasını öngören Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı’nın üçüncü fazı kapsamında verildi.

EBRD Birinci Başkan Yardımcısı Jürgen Rigterink, imza töreninde yaptığı konuşmada, “QNB Finansleasing’e sağladığımız finansman, Türk şirketlerini kaynak verimliliği sunan ekipman kurulumu, maliyet tasarrufu açısından kayda değer karlar elde etme, enerji ve kapasite maliyetlerinin engellenmesi ve emisyon düzeylerinin düşürülmesi gibi konularda teşvik edecek. Yerel işletmelerin finansal ihtiyaçlarına yönelik özellikle verimli bir araç olan finansal kiralama, kesin alıma karşı cazip bir alternatif sunan yüksek teknolojili ekipmanlar gibi sermaye yatırımları için finansman sağlamanın mükemmel bir yoludur.” diye konuştu.

– “KOBİ müşterilerimizin yenilenebilir enerji yatırımlarını finanse edeceğiz”

QNB Finansleasing Genel Müdürü Metin Karabiber de EBRD ile ilk kez çalıştıklarını belirterek, “Bu önemli ortaklık, KOBİ müşterilerimizin yenilenebilir enerji yatırımlarını finanse etmemizi sağlayacak. Türkiye’deki kaynak verimliliğini genişletmeye yardımcı olan finansman, aynı zamanda müşterilerin uzun vadeli fonlardan yararlanmasına ve maliyetlerini düşürmesine olanak tanıyacak.” şeklinde konuştu.

Kredi ayrıca ülkedeki finans sektörünü güçlendirerek, finansal kiralamanın daha geniş bir alana yayılmasına katkıda bulunacak.

Türkiye’de önemli bir yatırımcı olan EBRD, neredeyse tamamı özel sektörde olmak üzere Türkiye ekonomisindeki çeşitli sektörlere 2009 yılından bu yana 10 milyar avro yatırımda bulundu.

EBRD, sadece 2017’de ülkedeki 51 projeye 1,6 milyar avro yatırdı. Finansmanın üçte birine yakını, Türk Lirası olarak sağlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.