30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EBRD’den BOTAŞ’a TANAP İçin 270 Milyon Dolarlık Kredi

EDİRNE (Enerji Portalı) – Avrupa Yatırım Bankası (EBRD), TANAP için BOTAŞ’a 5 yıl ödemesiz 270 milyon dolarlık kredi verdiğini bildirdi.

Avrupa Yatırım Bankası (EBRD) tarafından Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) için Bora Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ)’ye 270 milyon dolar kredi verildiği bildirildi.

Söz konusu kredi, 5 yıl anapara geri ödemesiz toplamda 18 yıl vadeli olacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yaptığı açıklamada özellikle Avrupa’nın enerji arz güvenliğinin çeşitlendirilmesinde TANAP’ın önemli rol oynadığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

TANAP, Türkiye’nin çeşitli kaynaklar ve alternatif güzergahlarla doğal gazın İletimini sorunsuz sağlayarak bölgesel ve küresel enerji arz güvenliğine yaptığı katkıyı gözler önüne serdi Türkiye, enerjide merkez ülke olma hedefine karardı adımlarla ilerlemektedir. Bütün plan ve stratejilerimizi bu yönde oluşturuyoruz.”

TANAP’ta bugüne kadar yaklaşık 6.2 milyar metreküplük gaz teslim alındığını kaydeden Dönmez, şunları ekledi:

“30 Haziran 2018’de günlük 4.7 milyon metreküplük gaz akışıyla başladık. Bu miktar giderek artmaya başladı. l Temmuz 2019’da 11.3 milyon metreküpe, l Temmuz 2020’de ise 17 milyon metreküple maksimum seviyeye ulaştık.”

Enerjinin İpek Yolu: TANAP

TANAP, Azerbaycan’ın Hazar Denizi’ndeki Şah Deniz-2 Gaz Sahası ve Hazar Denizinin güneyindeki diğer sahalarda üretilen doğal gazın öncelikle Türkiye’ye, ardından Avrupa’ya taşınmasını amaçlayan büyük bir projedir.

TANAP’ta ilk imzalar 2012’de atıldı. 2015 yılında inşasına başlanan TANAP’ın Gürcistan-Türkiye sınırından Eskişehir’e kadar olan kısım Haziran 2018’de faaliyete girdi. Projenin. Avrupa Gaz Bağlantısı Açılış Töreni, 30 Kasım 2019’da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in katılımıyla gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TANAP Avrupa Bağlantısı Açılış Töreni‘nde yaptığı açılış konuşmasında her aşaması sabırla, dirayetle Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan’ın ortak gayretiyle 7,5 senelik uzun ve meşakkatli bir sürecin başarıyla taçlandırıldığını ifade etti ve şunları ekledi:

“Her şeyden önce TANAP, Azerbaycan, Gürcistan, Türkiye güzergâhından Avrupa’ya TAP (Trans Adriyatik Doğal Gaz Boru Hattı) hattına bağlanıyor, devamıyla da Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya, Arnavutluk, Sırbistan, Bosna Hersek güzergâhındaki ülkeler de buradan istifade ediyor. Bütün bu adımları atarken, bunun bir bölgesel proje olduğunu, bir barış projesi olduğunu da özellikle vurgulamam lazım.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.