30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EBRD, Ukrayna’da Güneş Projelerine Desteğini Durdurdu

UKRAYNA (Enerji Portalı) – Avrupa Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankası (EBRD), yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesini destekleyen daha rasyonel bir yöntem bulana kadar Ukrayna’da güneş enerjisi alanındaki projelerin finansmanını durdurduğunu açıkladı.

Kiev’de Enerji Haftasında, EBRD’ nin enerji departmanının kıdemli bankacılarından Olga Yeriomina, Avrupa Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankası (EBRD)’nin, yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesini destekleyen daha rasyonel bir yöntem bulana kadar Ukrayna’da güneş enerjisi alanındaki projelerin finansmanını durdurduğunu açıkladı. Yeriomina konu ile ilgili şu sözleri söyledi:

Bankanın gelecekte yenilenebilir enerji konusunda yeni projeleri desteklemeyeceğine dair kararı son günlerde verilmiş bir karar. Elektrik enerjisi konusunda henüz yeni projeler almamaya karar verdik, ancak henüz rüzgar enerjisi projeleri için aynı kararı vermedik.”

Bankacı Yeriomina bankanın, parlamentonun “şebekeye satış tarifesi”nden, ülkedeki yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesine yönelik daha rasyonel, daha akılcı destek sistemlerine geçmesi yönünde -özellikle “yeşil” ihalelere- önemli adımlar atılmasından endişe duyduğunu vurguladı. Yeriomina şu sözlerle konuşmasına devam etti:

Yenilenebilir enerji projeleri için daha sürdürülebilir bir destek sistemine geçişin planlı bir şekilde başlatılmaması durumunda, yenilenebilir enerji projelerini desteklemekten vazgeçen son kurum biz olmayacağız.

Kaynak: Kyiv Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.