30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


EBRD, 500 Milyon Avroluk Krediyi Onayladı

İSTANBUL (ENERJİ DÜNYASI) – Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), yönetim kurulunun Trans-Adriyatik Boru Hattı (TAP) için 500 milyon avro doğrudan kredi verdiğini açıkladı.

EBRD’den yapılan açıklamada, banka yönetim kurulunun, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) projesinin devamı olacak ve Avrupa’ya gaz sağlayacak olan TAP projesi için 500 milyon avroluk finansman paketini onayladığı kaydedildi.

Boru hattının Avrupa’nın enerji arzının çeşitlendirilmesine “önemli bir katkı” yapacağı vurgulanan açıklamada, “Aynı zamanda tüketiciler için enerji tedariğinin daha güvenilir hale getirilmesine yardımcı olacak. Ayrıca, kömür ile karşılaştırıldığında daha temiz bir yakıt sağlayarak önemli karbondioksit azaltımları elde edilecek.” denildi.

Orta Asya’dan batı Avrupa’ya gaz taşımak için Güney Gaz Koridoru olarak adlandırılan 40 milyar dolarlık bir projenin son ayağı olan TAP, Avrupa Birliği’nin enerji güvenliği politikasının temel taşını oluşturuyor. ABD de Rus gazına bağımlılığı azalttığı için projeyi destekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir