30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


EBER Biyokütle Yakma Tesisi’nde “Siemens” Türbini Tercih Edildi

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Afyon’da kurulan 27 megavat kapasiteli EBER Biyokütle Yakma Tesisi için Siemens “SST-600 Buhar Türbini” tercih edildi.

Şirketten yapılan yazılı açıklamaya göre, tamamlandığında Türkiye’nin 2’nci en büyük biyokütle tesisi olacak projeyle yılda 250 bin tona yakın atık bertaraf edilirken, yaklaşık 200 milyon kilovatsaat elektrik üretilecek.

Siemens’in yenilikçi “Gelişmiş Platform” teknolojisine dayanan yüksek verimli ve güvenilir “SST-600 Buhar Türbini”, Türkiye’nin atık bertarafına ve temiz enerji üretimine katkıda bulunacak.

Buhar Türbininin sağladığı yüksek verimlilik, uygun fiyat ve hızlı teslimat süreleri nedeniyle tercih edildiği bildirilen açıklamada, zirai ve ormansal atıkların enerjiye dönüştürüleceği akışkan yataklı EBER Biyokütle Yakma Tesisi’nin Ekim 2019’da devreye alınmasının planlandığı kaydedildi.

Açıklamada, Siemens’in santral devreye alındıktan sonra türbinin kesintisiz çalışması için bakım ve servis hizmetlerini de üstleneceği dile getirilerek, şunlar aktarıldı:

“27 megavat kurulu gücüyle Türkiye’nin en büyük ikinci biyokütle tesisi olacak EBER, yalnızca enerji üretiminde baz yük santrali olarak faaliyet göstermeyecek. Proje geliştirme ve Yatırımcılığını Oltan Köleoğlu’nun, MIMSAN Grup’un ise tüm mühendislik, üretim, teslim ve montaj işlemlerini üstlendiği tesis, aynı zamanda çevre, orman ve tarım alanlarında da bir bertaraf tesisi olarak hizmet vermesi nedeniyle yenilenebilir enerji üretimi sağlayacak. Yılda 250 bin tona yakın atığın bertaraf edileceği tesiste yaklaşık 200 milyon kilovatsaat elektrik üretilecek. Santralde, kömür veya doğalgaz gibi diğer fosil yakıtlara kıyasla çok daha düşük oranda emisyon salımına neden olan zirai ve orman atıklarının kullanılması, çevreyle daha uyumlu bir enerji üretimi sağlayacak.”

Buhar Türbini Nedir?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.