30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Düzce Belediyesi Bu Aydan İtibaren Çöpten Enerji Üretecek

DÜZCE (Enerji Portalı) – Düzce Belediyesi, Düzce Kapalı Entegre Katı Atık Ayrıştırma, İşleme ve Enerji Üretim Fabrikası en geç Ekim ayının sonunda faaliyete geçeceğini duyurdu.

Düzce Belediyesi ve Düzce İli Katı Atık Birliği’ne bağlı diğer belediyeler ve İl Özel İdaresi ile birlikte Sıfır Atık yaklaşımına uygun olarak inşaat çalışmaları devam eden 50 milyon TL yatırımlı Kapalı Entegre Katı Atık Ayrıştırma, İşleme ve Enerji Üretim Fabrikasında mutlu sona iyice yaklaşıldı.

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün yapımının başladığı süreçten itibaren en ince ayrıntısına kadar ilgilendiği Türkiye’nin en modern katı atık tesisi, “Sıfır atık, doğaya saygı ve geri dönüşüm ilkeleri” çerçevesinde; çöpten elektrik enerjisi, gübre ve yakıt üretecek.

Günlük bin ton civarında bir çöp bu tesiste işlenecek!

Fabrika çalışmalarının son durumu ve hizmete giriş tarihi ile ilgili değerlendirme yapan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü“15 Ekim’e kadar tüm çalışmaların bitirilip son bir iç test yapılması lazım. Son hazırlıklar için öngörüler 15 Ekim maksimum 20 Ekim. Tüm testler başarılı şekilde geçildikten sonra geriye tam kapasiteli faaliyete geçmesi kalmış oluyor” dedi.

İşletmenin faaliyete geçmesinin ardından Düzce’nin hali hazırdaki çöplerinin 1 ya da 2 vardiyada işlenebileceğini belirten Belediye Başkanı Faruk Özlü, şunları ifade etti;

“Nüfus projeksiyonuna bağlı olarak kapasite artabilir. Şu anda 300 ila 500 ton arasında çöp var. Ama 5 sene sonra 600 tona çıkarsa vardiya sayısı da artar. Tesis şu anda günlük bin ton civarında bir çöpü işleyebilecek donanımda.”

“Çöpün içinde milli bir servet var”

Geçmiş dönemlerde yaşanan çöp sıkıntısı ve gelinen süreci değerlendiren Başkan Özlü, sözlerini şu şekilde noktaladı;

“Bunca yıldır çöpler Taşköprü’ye dökülüyor. Çöpün içinde milli bir servet var. Bunlar enerjiye dönüşecek. Doğaya sızıntı suyu karışmayacak. Doğaya zarar olmadan sistematik bir şekilde tüm Düzce’nin sorunu ortadan kalkacak. Kötü görüntüler de tarihe karışacak. Bu saatten sonra insanların attığı çöpler kirlilik yaratacak. Düzce’nin çöp karaktirasyonuna bakıldığında böyle bir tesis başka yerde yok. Bu sözde değil özde gerçekte olan bir şeydir. Bu tesis Türkiye’ye rol model olacaktır Yakın iller bile çöpünü getirebilir. Bu da gelirin artması demektir.”

1 Yorum

  • Faruk dedi ki:

    Yakin iller de çöpünü getirsin diyo ya
    Olum orası su kaynaklarına 250 metre derinizi yüzecekler haberiniz yok ne yandaş sevgisiymiş be İstanbullunun içme suyuna çöp döktürüyor
    Sızıntı yok tabi tabi! Neden bu bölgede ısrar ettiniz onu bi anlatsanıza

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.