30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Düşük Karbon Kahramanları” Ödüllendirildi!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği tarafından düzenlenen 6. İstanbul Karbon Zirvesi 9 Nisan’da gerçekleşti. Zirve kapsamında, önceki yıllarda olduğu gibi, “Düşük Karbon Kahramanları” ödüllendirildi. Enervis ve TSKB yılın Düşük Karbon Kahramanlarından biri oldu.

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteğiyle bu yıl altıncı kez düzenlenen İstanbul Karbon Zirvesi, 9 Nisan’da İstanbul Teknik Üniversitesi’nin tescilli yeşil yerleşkesinde gerçekleştirildi. Zirve’de Paris İklim Anlaşması, iklim ve karbon finansmanı, iklim değişimini hafifletme mekanizmaları, iklim değişimi destekleri ve finansman programları, yeşil iklim fonu, yeşil tahviller, karbon ticareti, zorunlu ve gönüllü karbon piyasaları konuları ele alındı.

Bu yılki teması karbon ticareti ve iklim değişimiyle mücadele olan zirvede, Düşük Karbon Kahramanları da ödüllendirildi. Enerji verimliliği danışmanlık ve uygulama şirketi Enervis de ödül alanlardan biri oldu. Şirket, İstanbul Karbon Zirvesi’nde demir – çelik sektörüne yönelik “Alüminyum Ergitme Fırınlarında Atık Isı Geri Kazanımı Projesi ” ile Düşük Karbon Kahramanı Ödülü’ne layık görüldü. 2017 yılında, tekstil sektöründe atık su ısı geri kazanımı projesi ile aynı ödülü alan şirket, ikinci kez bu mutluluğu yaşadı.

“Enerjinin etkin kullanılması, enerji israfının önlenmesi, enerji maliyetlerinin ekonomi üzerindeki yükünün hafifletilmesi ve çevrenin korunması adına hepimiz adım atmak zorundayız.”

Enervis adına ödülü Etüt-Proje Müdürü Ömer Altınok aldı. Bir yıl aradan sonra ikinci kez Düşük Karbon Kahramanı olmaktan dolayı büyük bir mutluluk duyduklarını belirten Altınok, “Enervis olarak enerji verimliliği ve karbon salınımı konularındaki farkındalığın artmasına imkan sağlayan bu tür organizasyonlara büyük önem veriyoruz. Enerjinin etkin kullanılması, enerji israfının önlenmesi, enerji maliyetlerinin ekonomi üzerindeki yükünün hafifletilmesi ve çevrenin korunması adına hepimiz adım atmak zorundayız. Biz bu anlamda şirketlere katkı sunuyor, otomotiv, tekstil, gıda, cam, seramik, kimya, demir – çelik gibi sektörlerde gerçekleştirdiğimiz enerji verimliliğini artırıcı çalışmalar ile her yıl milyonlarca lira tasarruf sağlıyoruz. Mevcut sanayinin yeşillendirilmesi ve verimli tesis proje uygulamaları ile ‘yeşil sanayi’lerin kurulması konusunda fayda – maliyet dengesini gözeten, katma değeri yüksek projeler üretmeye devam edeceğiz.”dedi.

Enervis’e Düşük Karbon Kahramanı ödülünü getiren “Alüminyum Ergitme Fırınlarında Atık Isı Geri Kazanımı Projesi” ile ergitme fırınları bacalarından dış ortama atılan atık ısının geri kazanımı amaçlandı. Proje kapsamında, 918 bin TL yatırım bedeli ile alüminyum ergitme fırınlarında bulunan verimsiz ekonomizerler kaldırılarak verimli ekonomizerler kuruldu ve tasarım hataları giderilerek atık ısıdan maksimum geri kazanım sağlandı. Uygulama ile 61 derece olan su sıcaklığı 91 dereceye çıkarıldı.

Düşük karbonlu ve daha verimli bir üretim için finansal destek ve teknik danışmanlık sağlayan TSKB, bu çalışmalarıyla yılın Düşük Karbon Kahramanı ödülüne layık görülenlerden oldu. 2005 yılında kurduğu çevre yönetim sistemiyle tüm iç çevresel etkilerini ölçmeye ve yönetmeye başlayan TSKB, 2008 yılından bu yana “Karbon-Nötr Bankacılık Projesi” kapsamında sera gazı emisyonlarını azaltma amaçlı pek çok proje hayata geçirdi.

TSKB’nin, organizasyonun ilk yıllarından itibaren destekçileri arasında yer aldığı 6. İstanbul Karbon Zirvesi’nin ilk oturumu “Yeşil Ekonomi: İklim Finansmanı ve Karbon Piyasası” TSKB Sürdürülebilirlik Danışmanlığı TSKB Escarus Genel Müdürü Kubilay Kavak’ın moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Oturumun konuşmacıları arasında yer alan TSKB Mühendislik ve Teknik Danışmanlık Müdürü Kadir Sancar, TSKB’nin geleceği tüketmeden üretenlerin yanında olduğunu ve “Karbon-Nötr Bankacılık Projesinin” TSKB için geleceğe olan yatırımı ifade ettiğini belirtti. Sancar sözlerine şöyle devam etti: ‘’Bugün Bankamızın kredi portföyünün yaklaşık %73’ü direkt olarak sürdürülebilirlik yatırımlarının finansmanından oluşuyor. Global fon sağlayıcılarımızla kurduğumuz yakın işbirliği ve deneyim paylaşımı ile Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasına etkin rol oynuyoruz. ‘’

Sancar,dünyada enerji sektörü kaynaklı sera gazı emisyonunun geldiği noktayı işaret ederek, emisyonların 2018 yılında 2017 yılına göre %1,7 arttığını ve son 15 yılda enerji üretim kaynakları arasında yenilenebilir enerjinin %10’a ulaştığını belirtti.

İklim değişikliğinin etkileri ve dünya ekonomisi üzerinde yarattığı maliyetten de bahseden Sancar sözlerini şöyle sürdürdü: “İklim yatırımları portföyümüzün en önemli kalemini yenilenebilir enerji projeleri oluşturuyor. Bugün gelinen noktada Banka olarak, 290 adet yenilebilir enerji projesi finanse ettik. Kurulu gücü 6.066 MW olan bu projelerle Türkiye toplam yenilenebilir enerji kurulu gücünün %14’ünün finansmanında yer aldık. Enerji verimliliği alanında ise bugüne kadar 84 projeye finansman sağladık.Bunun yanı sıra destek verdiğimiz 57 kaynak verimliliği projesiyle de doğal kaynakların korunması, daha az atık oluşturulması, atıkların tekrar kullanılabilmesi ve daha az karbon salımı oluşturarak maliyetlerin düşürülmesini hedefliyoruz.Bu projelerle yıllık olarak 13 milyon ton CO2 salım azaltımına katkı sağladığımızı memnuniyetle söyleyebiliriz. TSKB olarak önümüzdeki dönemde de ülkemizin düşük karbonlu ekonomiye geçişini destekleyeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.