30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
  • DOLAR
    6,284
  • EURO
    7,0088
  • BIST
    83675
Solar Çatı Hesaplama Modülü
MENÜ

Dursunbey Belediyesi, 1 MW’lık GES Tesisi İle Günde Yaklaşık 700 Dolar Kazanıyor!

BALIKESİR (Enerji Portalı) – Dursunbey Belediyesi’nin enerjiye yönelik hayata geçirdiği Güneş Enerji Santrali (GES), kurulumunun ilk ayında geliri ile yüzleri güldürdü.

Dursunbey Belediyesi’nin Çiftçi Mahallesi Bingeşik mevkisinde 20 bin metrekarelik alanda 4260 adet panel ile 1’lık MW kurulu gücünde güneş enerjisi santrali kuruldu. Santralin, günlük yaklaşık 700 dolar gelir getirildiği ifade ediliyor.

Tesisin işleyişi hakkında açıklama yapan Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan, tesisin borcunu kendi kendine ödediğini ve üzerine kar koyduğunu belirtti. Başkan Bahçavan:

“20 bin metrekarelik bu alanda 4260 adet güneş paneli bulunuyor. Kendi kaynağını üreten bir belediye olarak, ülkemizin ve ilçemizin gelirine katkı sağlamak için, yenilenebilir enerji olan güneş enerji santralini belediyemiz bünyesinde kurduk. UEDAŞ ile 10 yıllık alım garantili olarak bağlantı anlaşmamız yapıldı ve ürettiğimiz enerji ile şu anda gelir elde ediyoruz.

Tabii sadece İller Bankası’ndan gelen kaynaklarla değil, kendi kaynaklarını ortaya çıkarmak konusunda da Dursunbey Belediyesi, Balıkesir’de örnek belediyelerden bir tanesidir. İşte ilçemizde daha önce kurmuş olduğumuz konkasör tesisi, beton santrali, işlettiğimiz sosyal tesisler ve en son olarak da güneş enerjisi santrali ile kendi kaynaklarını yaratmaya devam edecektir.” dedi.

Başkan Bahçavan tesisin şu anda günlük yaklaşık 700 dolar gelir sağladığını ifade ederek, aylık 45 Bin TL ödemesi olan tesisin kendi borcunu ödediği gibi üzerine de kar koyduğunu hatırlattı. Bu tür tesislerin ülkedeki enerji ve döviz açığına bir nebze olsun katkı sağladığını dile getiren Başkan Bahçavan, karlı bir yatırım olan Güneş enerjisinden özel sektöründe faydalanması gerektiğini belirtti.

Kaynak: Dursunbey Belediyesi

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir