30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Dünyanın İlk İnteraktif Taşkın Müzesi Trabzon’da Hazır

TRABZON (Enerji Portalı) – Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ve taşkın olaylarına karşı halkı bilinçlendirmeyi amaçlayan “interaktif taşkın müzesi” tamamlandı.

Ülkemizde, başta Doğu Karadeniz Bölgesi olmak üzere sık sık taşkınlar yaşanmaktadır. Bu taşkınları afete dönüştüren ise maalesef insanlardır. Bu nedenle Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin talimatları ile “taşkına sebebiyet vermemek” ve “taşkından korunmak” temalı girişimde bulunuldu. Bu girişimle kamuoyunu bilinçlendirici interaktif taşkın müzesinin yapımına 2019 yılı Kasım ayında başlanmıştı.

DSİ 22.Bölge Müdürü v. Dr. Emre Akçalı tarafından bizzat projelendirilen taşkın müzesi, 2020 yılı nisan ayında tamamlanarak, açılışa hazır hale getirildi. 

Dünyada benzer isimde faaliyet gösteren ancak sadece birer taşkını anlatan anı müzelerinden çok farklı bir konseptte tasarlandı. Dünyanın ilk “interaktif taşkın müzesi”nden yerli yabancı 7’den 70’e herkes faydalanabilecek.

Müzede birçok bölüm yer alıyor…

Müzede;

>> ellerinizin suya gireceği taşkın aktivasyon alanı,
>> geçirgen bent hidrolik modeli,
>> yenilikçi ve klasik taşkın/rüsubat kontrol tesis tipleri,
>> interaktif şehir taşkını modeli,
>> heyelan-taşkın etkileşim modeli,
>> 1929 yılı Of heyelan/taşkın modeli,
>> taşkın sinema salonu,
>> taşkın müdahale odası,
>> taşkın teknik bilgilendirme bölümü,
>> tarihi taşkınlar bölümü, taşkında davranış bölümü,
>> erken uyarı sistemi ve
>> mobil taşkın koordinasyon merkezi


gibi pek çok bölüm ziyaret edilebilecek.

Müzede ayrıca dokunmatik harita ile ziyaretçiler evlerinin taşkın tehdidinde olup olmadığına da bakabilecek, sanal gerçeklik odasında ise kendinizi taşkının ortasında bulacaksınız. Öte yandan müzenin açılışı ve ziyaretler, Koronavirüs (Covid-19) pandemisi sona erince yapılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.