30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Dünyanın İlk Hidrojenli Treni Yola Çıktı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Fransız tren üreticisi Alstom tarafından inşa edilen iki tren, kuzey Almanya’da 62 mil uzunluğunda bir hat üzerinde çalışmaya başladı.

Almanya, dizel trenlere göre daha pahalı fakat daha çevre dostu hidrojenle çalışan trenini devreye soktu.

Fransız TGV-yapımcısı Alstom tarafından inşa edilen iki parlak mavi Coradia iLint trenleri, Almanya’nın kuzeyindeki Cuxhaven, Bremerhaven, Bremervoerde ve Buxtehude şehirleri arasında yer alan 100 kilometre uzunluğundaki hatta seferlere başladı.

Alstom CEO’su Henri Poupart-Lafarge, Bremervoerde’deki trenlerin hidrojenle doldurulacağı istasyonun açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Dünyanın ilk hidrojen treni ticari hizmete giriyor ve seri üretime hazır.” dedi.

Hidrojen trenleri, tek bir emisyon olarak buhar ve sudan çıkan bir işlem olan hidrojen ve oksijen kombinasyonu yoluyla elektrik üreten yakıt hücreleri ile donatılmıştır. Aşırı enerji, trende bulunan iyon lityum pillerde depolanır.

Coradia iLint trenleri, dizel trenlerin dizisine benzer şekilde, tek bir hidrojen tankı üzerinde yaklaşık bin kilometre yol alabilir.

Alstom, teknolojiyi, elektrikli olmayan demiryolu hatlarındaki dizel yakıtlara göre daha yeşil ve daha sessiz bir alternatif olarak, birçok Alman kentinin hava kirliliğine karşı mücadele etmek için cazip bir beklentisi olarak görüyor.

Alstom’un proje müdürü Stefan Schrank, “Elbette, bir hidrojen trenini satın almak bir dizel treninden biraz daha pahalıdır, ancak çalıştırmak daha ucuzdur.” değerlendirmesinde bulundu.

Alstom, İngiltere, Hollanda, Danimarka, Norveç, İtalya ve Kanada da dahil olmak üzere birçok ülkenin hidrojen trenleriyle ilgilendiğini açıkladı.

Fransa hükümeti de daha önce ilk hidrojenle çalışan trenin 2022’de raylarda olmasını istediğini duyurmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.